BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić kaže da je s MMF-om dogovoreno da monetarna politika i u narednoj godini bude fokusirana na inflaciju.
On objašnjava da je inflacija projektovana u rasponu od šest plus minus dva odsto i dodaje da je dogovoreno da bude nastavljeno smanjenje restriktivnosti monetarne politike, ali uzimajući u obzir moguće rizike kao što su pitanje regulisanih cijena ili značajno povećanje domaće tražnje.
Kako su ocijenili predstavnici MMF-a, nastavak najnovijih kretanja inflacije obezbjedio bi određeni prostor za opreznu relaksaciju monetarne politike, a postojeći režim rukovođenog plivajućeg kursa biće zadržan.
Što se tiče bankarskog sektora, Jelašić je ukazao da su banke značajno povećale izloženost prema Srbiji, odnosno obim kreditiranja, što daje mogućnost da u određenoj mjeri dobiju olakšice, što je bilo i predviđeno Bečkim sporazumom.
Prema njegovim riječima, početkom iduće godine biće održan sastanak s bankama potpisnicama Bečkog sporazuma, na kome će se razmotriti u kojoj mjeri će biti ta relaksacija. Banke su se Bečkim sporazumom, koji je dogovoren u martu ove godine pod pokroviteljstvom MMF-a, obavezale da obim kreditiranja u Srbiji održe na nivou s kraja 2008. godine.
Srbija će, poslije postignutog sporazuma sa Misijom MMF-a moći da povuče novu tranšu stend baj aranžmana. Guverner NBS Radovan Jelašić je rekao da će narednih dana i mjeseci sa predstavnicima MMF-a biti dogovorena i tačna dinamika povlačenja tih sredstava.
Potpredsjednik vlade i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić kaže da nema potrebe da sredstva MMF-a idu u budžet, kao što se ranije razmatralo, pošto je pronađen način da se budžetski deficit pokrije bez sredstava Fonda. Prema postignutom sporazumu o stend baj aranžmanu, Srbiji je odobreno oko 2,9 milijardi evra, od čega je u devizne rezerve NBS već povučeno oko 788 miliona evra, ali ih centralna banka do sada nije trošila za odbranu stabilnosti kursa dinara, što je i osnovna namjena tih sredstava.