NJUJORK, CIT Group, američka komercijalna banka sa 101 godinom tradicije, podnijela je sudu zahtjev za zaštićenim stečajem s preuređenjem, nakon što je kreditna kriza iscrpila njene fondove, a Vladina sanacija s 2,3 milijarde dolara nije uspjela.
CIT Group je podnijela zahtjev u Saveznom stečajnom sudu u Njujorku u kojem navodi da joj je imovina vrijedna 71 milijardu dolara, a dug 65 milijardi. Prema dokumantaciji koja je dostavljena sudu, dok traje preuređenje poslovanja djelovanje banke finansiraće investitor Karl Ajkan s milijardom dolara. CIT Group je zatražila od povjerilaca koji posjeduju njene obveznice da razmijeni 30 milijardi dolara za nove obveznice i akcije.
CIT Group navodi da će nastojati da izađe iz stečaja u roku od dva mjeseca nakon podnošenja zahtjeva, odnosno do kraja ove godine. Prema planu preuređenja poslovanja CIT Group očekuje da će ukupni dug smanjiti za deset milijardi dolara i ojačati svoju likvidnost.
Džefri Pik, glavni direktor kompanije i arhitekta njenog izrastanja od tromog industrijskog kreditora u važnu novu finansijsku kuću, odstupiće sa dužnosti krajem godine.
Zbog kolapsa CIT Groupa hiljade malih i srednjih firmi u SAD suočava se s ozbiljnim finansijskim teškoćama i mogućnošću izlaska iz poslova, jer je malo vjerovatno da će banka biti u stanju da obezbijedi istu količinu kredita kao ranije. CIT Group obezbjeđuje radni kapital za male firme, kao što su prodavnice, njihovi snabdjevači i restorani, od kojih su mnoge već pogođene recesijom. Trgovačke grupacije su zabrinute da bi mnoge prodavnice mogle ostati bez finansija pred glavnu božićnu sezonu kupovina, s obzirom na to da tradicionalne banke takođe smanjuju kreditiranje. CIT Group obezbjeđuje finansije za 2.000 firmi koje snabdijevaju više od 300.000 prodavnica. Takođe oko 60 odsto američke industrije konfekcije zavisi od finansiranja CIT Groupa.
Njujorška bankarska holding kompanija, koja nudi usluge kreditiranja, lizinga i konsaltinga za mala i srednja preduzeća, djeluje u više od 50 zemalja i nalazi se na listi 500 najvećih kompanija u SAD koju tradicionalno sastavlja magazin “Fortune”.