BEOGRAD, Ministar ekonomije Srbije Mlađan Dinkić sastao se danas sa predstavnicima četiri ugledne američke kompanije koje su iskazale interes da u narednom periodu otvore pogone i ulažu u Srbiji, saopšteno je iz Ministarstva ekonomije Srbije.
Predstavnici američkih kompanija “Boston pauer” (Boston-Power), “Farma sfir LLC” (Pharma-Sphere LLC), “Metrik endžiniring” i “Teknuvo”, koji borave u Srbiji od 1. do 5. novembra, izrazili su želju da posjete nekoliko potencijalnih lokacija u Srbiji na kojima bi podigli svoje pogone.
Erika Jangen, direktor strateškog marketinga za Evropu kompanije “Boston pauer”, koja je jedan od vodećih proizvođača litijumskih baterija u Americi, rekla je da je plan ove kompanije da u budućnosti uđe na tržište automobilske industrije i da postoji interesovanje za saradnju sa “Fijatom” u Srbiji.
Harol Teran, potpredsjednik razvoja kompanije “Farma sfir LLC”, koja koristi posebnu tehnologiju za proizvodnju osnovnih biokomponenti visoke vrijednosti za farmaceutska i nutricionistička tržišta, obići će nekoliko lokacija u Mačvi pogodnih za ovu vrstu proizvodnje.
Predstavnici “Metrik endžiniringa” izrazili su zainteresovanog za projekat Koridor 10, a riječ je o vodećoj američkoj kompaniji u oblasti građevinskog menadžmenta.
Predstavnici kompanije “Teknuvo” najavili su da će do kraja godine u Beogradu biti otvoren razvojni centar koji će zapošljavati domaće programere i pružati usluge za “Čip Tudej”, najpoznatiji onlajn servis u Americi koji svakodnevno objavljuje najbolje ponude za kupovinu preko interneta, kao i druge onlajn servise.
Dinkić je upoznao goste iz SAD sa podsticajima koje Agencija Vlade Srbije za strana ulaganja i promociju izvoza nudi u privlačenju stranih investicija i prezentovao mogućnosti izvoza iz Srbije koja ima sporazume o slobodnoj trgovini sa Rusijom, Bjelorusijom, Turskom i zemljama CEFTA.
On je naglasio da je Srbija spremna da motiviše investitore da izgrade svoje proizvodne kapacitete i ocijenio da će u posljednjem tromjesečju ove godine, kako u svijetu, tako i u Srbiji, početi oporavak privrede koji će biti nastavljen 2010. godine.
Dinkić je rekao da je svjetska ekonomska kriza navela preduzeća svjetskog renomea da prebacuju svoju proizvodnju u zemlje sa nižim troškovima proizvodnje.