BEOGRAD, Direktor Instituta za tržišna istraživanja /IZIT/ u Beogradu Miloje Kanjevac izjavio je danas da ekonomski pokazatelji govore da Srbija još nije izašla iz ekonomske krize, te da je industrijska proizvodnja još u padu i to za čitavih 15 procenata u odnosu na isti period prošle godine.
On je rekao da je smanjen izvoz i uvoz usljed smanjene domaće i inostrane tražnje, a strane investicije su izuzetak.
Kanjevac je na konferenciji za novinare IZIT-a analizirao stanje u septembru i konstatovao da je tačno da je smanjen negativni spoljnotrgovinski saldo srpske ekonomije u odnosu na prošlu godinu, ali da to nije rezultat popravljanja izvoznih performansi Srbije nego posljedica globalnih negativnih tendencija.
“Zato i rast ukupnih deviznih rezervi počiva na krhkim temeljima, jer nije baziran na realnoj snazi domaće ekonomije, nego na galopirajućem zaduživanju iz inostranstva”, naglasio je Kanjevac.
On je podsjetio da je u septembru ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine promet robe u trgovinama na malo smanjen za čitavih 14,7 procenata, izvoz je smanjen za 19,8 odsto, uvoz smanjen za 33,5 procenata, a spoljnotrgovinski deficit je smanjen za 44,8 procenata kao posljedica smanjenja globalne tražnje i “hlađenja” ukupne svjetske trgovine.
Najveći spoljnopolitički partneri su Njemačka, Rusija, Italija, BiH (u koju je izvezeno robe u vrijednosti 718 milion dolara, a uvezeno 291 milion dolara), a pozitvni saldo ostvaren je i sa Crnom Gorom, Makedonijom i Irakom.
Kanjevac je naveo da prosječna plata 31.319 dinara, što je u odnosu na isti mjesec prošle godine nominalno povećanje od 6,4 procenta, a realno su manje za 0,8 procenata, dok za potroščku korpu treba oko 1,15 prosječnih plata.
U oktobru ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine cijene na malo veće su za osam procenata, koliko iznosi i inflacija.
Saradnik IZIT-a Saša Đogović naglasio je da je posebno istraživanje ovog nezavisnog instituta pokazalo da se u proteklom periodu ove godine oko 70 odsto preduzeća zaduživalo kod poslovnih banaka i da je u čak 90 odsto slučajeva riječ o kreditima za preživljavanje.