BANJALUKA, Ruska kompanija “Zarubezhneft” razmotriće učešće u privatizaciji sarajevskog “Energopetrola” ukoliko Vlada FBiH raskine kupoprodajni ugovor s hrvatsko-mađarskim konzorcijumom INA/MOL i raspiše novi tender.
Slavko Šćepanović, prvi zamjenik direktora “Optima grupe”, preduzeća preko kojeg “Zarubezhneft” upravlja naftnom industrijom RS, kazao je da do sada nisu razmišljali o kupovini pumpi “Energopetrola”, koji posjeduje 65 benzinskih pumpi, jer se takva mogućnost nije otvarala. Međutim, nakon izjave premijera Federacije BiH Mustafe Mujezinovića da će Vlada najvjerovatnije raskinuti ugovor s hrvatsko-mađarskim konzorcijumom zbog neispunjavanja investicionih obaveza iz privatizacionog ugovora, Rusi će više pažnje usmjeriti u tom pravcu.
“Ne možemo reći da nismo zainteresovani za kupovinu ‘Energopetrola’, jer bi i druge firme analizirale eventualne nove okolnosti. Ukoliko bi Vlada FBiH zaista raskinula ugovor sa sadašnjim vlasnikom i tražila novog kupca, mi bismo sigurno ozbiljno prostudirali šta bi to za nas značilo i nakon toga se odredili po tom pitanju”, izjavio je Šćepanović.
Ukazao je da “Zarubezhneft” planira da, uz postojećih 88 benzinskih pumpi u BiH, do 2015. otvori još 180 pumpi u nekoliko zemalja ovog regiona, najvjerovatnije pod nedavno prezentovanim brendom “Nestro”. Ambiciozne planove Šćepanović obrazlaže potrebom prodaje goriva iz Rafinerije nafte u Brodu kada ona poveća godišnju preradu sa trenutnih 1,2 miliona tona na maksimalni kapacitet od 4,2 miliona tona godišnje.
Dušan Bogdanović, stručnjak za naftno tržište, eventualno preuzimanje “Energopetrola” od strane ruskih vlasnika naftne industrije RS ocjenjuje prirodnim tokom objedinjavanja nafnih kapaciteta na cijeloj teritoriji BiH.
“I ‘Energopetrol’ i Rafinerija nafte u Brodu su prije rata bili dio istog sistema i bilo bi sasvim normalno da Vlada FBiH nakon raskida ugovora s INA/MOL novog kupca prvo potraži u ‘Optimi'”, kazao je Bogdanović.
Ulaskom Rusa u “Energopetrol”, ističu analitičari, jednim potezom bi se ostvarila dva važna razvojna cilja bh. privrede – maksimalno iskoristili domaći resursi i nanio odlučujući udarac dugogodišnjoj dominaciji kompanije INA na naftnom tržištu BiH.
U banjalučkom društvu “Advantis”, koje je nedavno objavilo analizu o ruskom pohodu na energetsko tržište jugoistočne Evrope, vjeruju da je ovo prilika koju Rusi neće olako ispustiti, ocjenjujući da bi kupovinom “Energopetrola” ostvarili višestruku korist.
“Time bi zavladali maloprodajnim tržištem naftnih derivata FBiH, gdje su već preuzeli lanac benzinskih pumpi ‘Zovko’, čime bi dodatno učvrstili poziciju najjačeg naftnog igrača u BiH i preuzeli ulogu dobavljača većine toplana u BiH. Gledajući iz ove perspektive, čini se da plan prema kojem bi ruske kompanije preuzele većinski udio na tržištu energenata u BiH ne počinje više sa ‘šta ako’, već ‘kada'”, istakao je Miloš Grujić, investicioni menadžer “Advantisa”.
Izražavajući sumnju da MOL nije imao dovoljno sredstava da ispuni investicione obaveze u “Energopetrolu”, Grujić smatra da je Uprava te mađarske kompanije svjesno prepustila bh. tržište konkurenciji u želji da sačuva pozicije na domaćem tržištu od napada ruskih i austrijskih kompanija. On podsjeća da je ruska naftna grupacija “Surgutneftegaz” izrazila spremnost da se povuče iz vlasništva MOL-a u zamjenu za udio u kompaniji INA, u kojoj MOL ima 47 odsto vlasničkog udjela.
“Optima”: Nefer tržišna utakmica
U “Optima grupi” ističu da im je onemogućeno plasirati naftne derivate u Hrvatsku identičnog kvaliteta koji se iz te susjedne države uvoze u BiH.
“Mi sada ne možemo izvoziti benzine iz Rafinerije Brod u Hrvatsku, jer još ne ispunjavaju propisane visoke standarde u pogledu sadržaja aromata. BiH, međutim, istovremeno dozvoljava uvoz derivata iz Hrvatske nižeg kvaliteta, zbog čega smo u neravnopravnoj poziciji na tržištu”, ističe Slavko Šćepanović. Nezavisne novine
16 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Rusi se bogme ne sale. Ne vjerujem da ce u Federaciji pohrliti da im prodaju Energopetrol, vec naprotiv ocekujem zestoka protivljenja iako nisu ekonomski logicna, ali to je Bosna. Uglavnom, bice zanimljivo pratiti buduca desavanja
Slazem se, bilo bi bolje da Energopetrol uzmu vlasnici rafinerije Brod nego da ih drzi INA, ali ce hrvatski lobi to sigurno kociti
U Federaciji se ne zna ko treba da uzme “PROVIZIJU” pa od toga posla nema nista.Ovo sto prijete da ce raskinuti ugovor je sam obezbjedivanje uslova za “REKET”
zorane, vjerovatno si u pravu. I ja ne vjerujem da ce raskinuti ugovor, barem ne tako brzo, zele prvo da vide ima li tu “njih”. A i ako na kraju ipak dodje do raskida ugovora, mislim da nema sanse da Energopetrol prodaju Rusima
Bice ovde svega:
http://www.nezavisne.com/ekonomija/bojanovca/48240/Naftne-dileme.html
Kako sam autor clanka kaze: “Dosadašnja iskustva su pokazala da interesi moćnih (ne)formalnih grupa, posebno u energetskom sektoru, često prevladaju opšti interes, pa se i ovdje može očekivati neizvjesna borba.”
Ne znam koliko bi prodaja Energopetrola Rusima zaista bila dobra za gradjane, ali je sigurno bolja opcija nego da ostane u rukama Ine
ne zna se šta je gore, zla maćeha ili loš očuh.
napominjem da bi analitičari morali znati više o ruskim korporativnim navikama.
Sacuvaj me boze da razmisljam dugo o stvarima na koje ne mogu uticati.
Ovo je postao samit “MINISTARA ZA TUDJE POSLOVE”.
za vasu informaciju.Ina-Mol kasni sa investicijom jer od “REKETASA” opstinskih nacelnika ne mogu da dobiju dozvole za rekonstrukciju pumpi,
INA vise nije u vecinskom Hrvatskom vlasnistvu.
Rusi ce kupiti pumpe po federaciji ali oni ce ih usloviti necim, pa to moze biti i naziv kao sto je npr. nestro-ba
KADA NEKO NESTO KUPI IMA PRAVO DA GA ZOVE KAKO HOCE,NIJE MI JASNO ZASTO BI TO BIO USLOV.LJUDI HAJMO NESTO PAMETNO RADITI,A NE OVDJE POKAZIVATI KOLIKO STE DEFOKUSIRANI UZ POMOC MEDIJA DA VODITE RACUNA O TUDJIM POSLOVIMA,ZIVOTIMA I SL.
CILJ JE DA VAM SE SKRENE PAZNJA SA “bitnog” DA SLUCAJNO NE BI ZARADILI KOJU MARKU,JER KAD IMATE PARA ONDA NISTE PODLOZNI MANIPULACIJI.
fokusiraj se na taster escape
Ja bas mislim da je ovo vrlo vazna tema za cijelu nasu privredu, a time onda i za nas, obicne smrtnike
Mislim da je vazna tema. Nikome nije svejedno koliko ce placati gorivo ili grijanje.
Aleksandre i Bimbo biti cu slobodan da vam dam preporuku.
Upotrijebite energiju i razmisljajte o tome kako da povecate svoj priliv gotovine. To je ono na sta mozete direktno uticati,a ko ce kupiti Energopetrol je “ZVECKA”.nama treba cokolada,a ne zvecka.
Hvala Zorane, na preporuci. Mozda neces vjerovati, ali zaista brinem o svom prilivu gotovine i relativno sam zadovoljan s obzirom na okolnosti u kojima zivimo. Srecom, ostaje mi vremena da razmisljam i o svim drugim vaznim i manje vaznim stvarima u zivotu, potrebna je bila samo dobra organizacija.