SARAJEVO, Agencije za privatizaciju u FBiH u ovoj godini nisu ispunile plan prodaje državnog kapitala firmi jer nema investitora. Zbog loših rezultata privatizacije većina kantonalnih agencija, koje se i finansiraju od prodaja, suočava se s finansijskim teškoćama.
U Agenciji za privatizaciju FBiH (APF) tvrde da kantonalne agencije više nemaju puno posla u prodaji firmi zbog čega i dalje predlažu da se pripoje federalnoj.
Agencija za privatizaciju Kantona Sarajevo od planiranih pet miliona KM prihoda od prodaje kapitala nije ostvarila ništa, a mjesečni troškovi za plate, naknade, komunalije iznose 50.000 KM.
Prodaje državnog kapitala nije bilo ni u Unsko-sanskom kantonu, a uposleni u Kantonalnoj agenciji nisu primili četiri plate. Kažu da im prijeti gašenje.
Enes Ganić, direktor APF, koja ima oko 30 uposlenih, kazao je da kantonalne agencije već ne mogu funkcionisati jer se finansiraju iz prodaja, a prodaja nema. Dodao je da kantonalne agencije imaju veliki broj zaposlenih u odnosu na potrebe.
“Prodali su skoro sve komercijalne firme i ostala su im javna preduzeća i veterinarske stanice, a njihova privatizacija neće ići brzo. One imaju posla još u kontroli ugovora i rješavanja preduzeća sa spornom imovinom. Zato smo predlagali da se pripoje nama, ali za to nema političke volje”, rekao je Ganić.
Tvrdi da bi pripajanje APF značilo racionalizaciju broja zaposlenih koji bi za polovicu bio smanjen. Napomenuo je da APF, iako nisu ispunili plan privatizacije, nema problema s finansiranjem. Podsjetio je da su, na zahtjev Vlade FBiH, uradili revidirani plan privatizacije.
Nazmija Pipić, direktor Agencije za privatizaciju KS, kaže da je stanje neodrživo, te da Vlada tog kantona treba da se izjasni treba li još agencija kako bi njenih 19 zaposlenih znalo da li da traže drugi posao.
“Imali smo šest-sedam tendera, ali se niko nije javio. Za ‘Kemos’ stigla je jedna ponuda, ali je cijena bila vrlo niska. Problem je što nema atraktivnih firmi za prodaju, a zainteresovanost investitora je ravna nuli. Predložili smo Vladi da pređemo na budžet”, kaže Pipić.
Ante Markić, direktor Agencije za privatizaciju Zapadnohercegovačkog kantona, tvrdi da nemaju problema u finansiranju jer im “Vlada uskoči u pomoć”, te da redovno izmiruju 15.000 KM mjesečnih troškova. Dodaje da su u ovoj godini prodali dva od planiranih pet preduzeća i imali nekoliko aukcija, te da očekuju da će do kraja godine raspisati još dva tendera.
“Imamo još posla. Nema potrebe da se priključujemo APF jer to nije ni praktično. Imamo osam uposlenih. To nije puno”, smatra Markić.
U Agenciji za privatizaciju Srednjobosanskog kantona, iako su od 12 planiranih prodali tri veterinarske stanice i nijedno od šest komunalnih preduzeća, smatraju da će do kraja godine realizovati plan. Željko Radoš, direktor te agencije, smatra da će agencija biti aktivna do 2011. i da je skoro nemoguće da se pripoje APF “jer se postavlja pitanje broja uposlenih”. Dodao je da imaju šest stalno zaposlenih i tri po ugovoru o djelu, te da mjesečni troškovi agencije, koje izmiruju bez problema, iznose oko 30.000 KM.Nezavisne novine