BERLIN, Radnički sindikati, opozicioni lideri i mediji u Njemačkoj kritikovali su danas novu vladu Angele Merkel zbog, kako su naveli, fiskalno nesmotrenog i društveno nepravednog plana za naredni mandat.
Konzervativac Angela Merkel lako je pobijedila na izborima prošlog mjeseca i odbacila dotadašnje koalicione partnere socijaldemokrate zarad manje, ali poslovnije partije Slobodnih demokrata.
Njihov plan za naredne četiri godine, koji uključuje 24 milijarde dolara poreskih olakšica, dobio je neke pohvale od poslovnih lidera jer pokušava da izvuče zemlju iz krize, ali mediji, koji su podržali Merkelovu za drugi mandat, i ljevičarski lideri osudili su program.
“Nakon tri sedmice koalicionih pregovora može se samo reći da je ovo početak neuspujeha po pitanju problema, osoblja i vizije”, kaže novinar “Špigla” Kristof Švenike.
On je novu vladu Angele Merkel opisao kao “politički park iz doba jure” sa odgovarajućim politikama.
“Ovdje apsolutno nemate osjećaja da je riječ o novom početku. Čini se kao da su likovi iz vremena Helmuta Kola ponovo ustali”, rekao je Švenike, govoreći o Kolu, koji je posljednji vodio vladu desnog centra do 1998. godine koja je uključivala dosta istih ministara kao i Merkelov tim.
Kritičari ističu da osim Merkelove u vladi nema nijedan ministar iz bivše komunističke istočne Njemačke i to u godini kada se obilježava 20-ta godišnjica pada Berlinskog zida.
Iako se demohrišćanski blok Angele Merkel dugo zalaže za fiskalnu disciplinu novi ministar finansija Volfgang Šojble, inače dugogodišnji saradnik Kola, priznaje da u naredne četiri godine nema nade za balans budžeta.
“Dovoljno je ambiciozno održavati limit federalnog duga na nivou od 0,35 odsto od bruto društvenog proizvoda”, rekao je Šojble, dodajući da je u ovim okolnostima utopija očekivati balansirani federalni budžet.
Odlazeći ministar inostranih poslova Frank Valter Stajnmajer osudio je ” iznenađujuće loš početak” Merkelove.
“Za narod Njemačke ništa neće biti bolje već će ukupno biti manje bezbjedno ali zato skuplje”, rekao je Stajnmaer listu “Bild am Zontag”.
Frank Birske, lider sindikata radnika u usluzi, rekao je da koalicija stavlja profit ispred zajedničkog dobra.
Novi njemački ministar inostranih poslova Gvido Vestervele, lider FDP, brani program koalicije, rekavši da su oni proglasili rat rasipanju državnog novca.
Nova vlada predviđa velika smanjenja poreza od 1. januara uprkos velikom dugu od 1,5 triliona evra i bez jasnih planova kako to misli da finansira, osim što računa na generalno poboljšanje ekonomskih prilika.
Nova vlada želi reformu lošeg zdravstvenog sistema, ali uz uslov da se nadoknade poslodavcima zamrznu što će značiti da će rasti premije zaposlenima.
Predsjednik udruženja poslodavaca Diter Hunt ocijenio je manifest nove koalicije kao “dobar kompas za godine koje dolaze” hvaleći poreske olakšice za kompanije i namjere da se kontrilišu troškovi rada.