BEOGRAD, Američka privredna komora saopštila je danas da podržava prijedloge Vlade Srbije u pregovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
“Podržavamo to što Vlada Srbije pokušava da smanji troškove u budžetu i kreira efikasnu administraciju, a ne da poveća poreze”, izjavio je predsjednik Američke privredne komore Skip Bornhiter na susretu sa novinarima.
On je naveo da se Američka privredna komora protivi povećanju poreza, jer bi to povećalo inflaciju i pojačalo ekonomsku krizu.
Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) doputovaće sutra u Beograd na razgovore o drugoj i trećoj reviziji kreditnog stend baj aranžmana sa Srbijom, u iznosu od 2,9 milijardi evra.
Bornhiter je ocijenio da bi bilo dobro da se ostvare predviđanja o izlasku Srbije iz recesije u prvom kvartalu sljedeće godine.
“Za sada vidimo uravnanje privrednih aktivnosti, što može omogućiti napredak”, rekao je on.
Bornhiter je ocijenio da je u vrijeme ekonomske krize, tekući dijalog Vlade Srbije i privatnog sektora važniji nego ikada i da je zadatak vlade da pojednostavi propise i stvori povoljnu klimu za investicije.
Kako je naveo, zbog toga su sa premijerom Mirkom Cvetkovićem dogovoreni sastanci na šest mjeseci, a na prethodnom sastanku razgovaralo se o eliminisanju nepotrebne i skupe birokratije uzrokovane postojećom regulativom radnih odnosa, regulativi u oblasti nekretnina i potrebi za liberalizacijom deviznog režima.
Američka privredna komora, kako je rečeno, angažovala se u izgradnji moderne regulative iz oblasti radnog prava, koja će doprinijeti privlačenju direktnih stranih investicija.
Generalni direktor Holcim Srbija Gustavo Navaro rekao je da je oblast nepokretnosti do sada bila prepreka stranim investicijama zbog dugog procesa dobijanja građevinske dozvole, spore legalizacije postojećih objekata i neusklađenosti stvarne situacije sa onom u zemljišnim knjigama.
“Podržavamo usvajanje novog Zakona o planiranju i izgradnji, ali je bitno i njegovo sprovođenje u praksi”, rekao je Navaro.
Član Izvršnog odbora Rajfajzen banke Zoran Petrović rekao je da Američka privredna komora sarađuje sa Ministarstvom finansija i Narodnom bankom Srbije u uklanjanju barijera prekograničnim transakcijama.
Članovi Američke privredne komore naglasili su i da je bitno da Vlada Srbije ima dobre odnose sa investitorima i nakon ulaganja.
Američka privredna komora predstavlja 180 stranih i domaćih kompanija koje su ukupno investirale više od šest milijardi dolara i zapošljavaju više od 60.000 ljudi u Srbiji.