ZAGREB, Smanjenje industrijske proizvodnje na godišnjem nivou u Hrvatskoj je nastavljeno i u septembru, dvanaesti mjesec zaredom, pokazuju podaci koje je danas objavio Državni zavod za statistiku(DZS).
Po prvim rezultatima DZS-a, industrijska proizvodnja u septembru je prema istom mjesecu prošle godine bila manja za 9,6 posto.
U prvih devet mjeseci ove godine industrijska proizvodnja u Hrvatskoj bila je manja za 9,7 posto prema istom prošlogodišnjem periodu.
U poređenju s prosječnom mjesečnom proizvodnjom u 2008. godini industrijska proizvodnja u septembru bila je manja za 7,9 posto.
Prema glavnim industrijskim grupacijama, industrijska proizvodnja u septembru ove u odnosu na isti mjesec prošle godine najviše je pala kod kapitalnih proizvoda, za 19,4 posto. Proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju proizvodnja smanjena je za 11,5 posto, kod intermedijarnih proizvoda za 10,4 posto, a kod netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 7,6 posto. Pala je i proizvodnja energije, za 3,6 posto.
Prema djelatnostima, u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji proizvodnja je u septembru ove u odnosu na septembar prošle godine bila manja za 7 posto, a u rudarstvu i vađenju za 13,6 posto.
U najvažnijoj, prerađivačkoj industriji, na koju se odnosi više od 84 posto ukupne industrijske aktivnosti u Hrvatskoj, proizvodnja je u septembru ove godine smanjena prema prošlogodišnjem septembru za 9,9 posto.
U proizvodnji prehrambenih proizvoda, koja ima najveći 15,05 postotni udio, u septembru je prema istom mjesecu prošle godine proizvodnja smanjena za blagih za 0,3 posto.
Među ostalim djelatnostima sa značajnijim udjelom u industrijskoj aktivnosti, proizvodnja ostalih nemetalnih i mineralnih proizvoda smanjena je za 7,1 posto, a proizvodnja gotovih metalnih proizvoda osim strojeva i opreme za 27 posto, dok je proizvodnja pića pala za 5,1 posto.
Najveće smanjenje proizvodnje zabilježeno je pak u proizvodnji osnovnih farmaceutskih proizvoda i farmaceutskih smjesa (55,4 posto), proizvodnji mašina i uređaja (52,7 posto) i u ostaloj prerađivačkoj industriji (46,2 posto).
Rast proizvodnje u septembru ove prema septembru prošle godine ostvaren je u osam djelatnosti, među kojima je najviša stopa rasta bila u proizvodnji naftnih proizvoda (25 posto), motornih vozila, prikolica i poluprikolica (18,8 posto) te proizvodnji računala, elektroničkih i optičkih proizvoda (17,7 posto).