NOVI SAD, Srpska poljoprivreda mogla bi do 2015. godine da podmiri domaće potrebe i da ostvari izvoz od oko tri milijarde dolara, procjenjuju u Privrednoj komori Srbije (PKS).
Eksperti iz PKS smatraju, da će tako povoljan rezultat biti ostvaren samo ukoliko dođe do povećanja obima, kao i izmjene proizvodne strukture poljoprivredne proizvodnje u Srbiji.
“U tom slučaju srpska poljoprivreda bi do 2020. godine, osim zadovoljenja domaće tražnje, ostvarila priliv od izvoza vredan šest milijardi dolara, a 2030. godine devizni priliv iznosio bi čak deset milijardi dolara”, navodi se u saopštenju PKS-a.
Prema procjeni Komore, Srbija bi svake sezone mogla u izvoz plasirati između 1,5 i dva miliona tona kukuruza, kao i oko 25 000 tona sjemenskog kukuruza.
Kao moguća odredišta kukuruza navode se države EU, Ruska Federacija, Ukrajina, BiH i Makedonija.
Prođu može imati i oko 250.000 tona srpskog šećera i to u Makedoniju, BiH, i Rusiju.
U Komori podsjećaju, da Srbija svake godine izvozi oko 500 000 tona pšenice i to na tržišta BiH, Makedonije, Irana, Alžira, Maroka i Egipta.
Šansu da ostvari dobar izvoz smatraju u Komori imalo bi i domaće stočarstvo, čiji je izvozni potencijal 20 000 tona žive junadi i junećeg mesa u zemlje EU, BiH, Makedoniju, RF, kao i zemlje Srednjeg istoka.
Samo na arapskom tržištu moglo bi se veoma lako plasirati najmanje 3 000 tona ovaca, a isto toliko janjećeg mesa moglo bi se izvesti na na tržišta Italije, Grčke, Švajcarske i nekih zemalja Srednjeg istoka.
Kupca bi isto tako moglo naći i konzervisano meso, kuvana šunka i i termički obrađeno svinjsko meso u konzervama i to oko 30 000 tona, posebno na tržištima Amerike, Evrope, Rusije i Ukrajine.
Srpska poljoprivreda je ove godine, u uslovima jedne od najvećih ekonomskih kriza, koja je zahvatila cjeli svijet, ostavrila rekordne izvozne rezultate i postala je glavna uzdanice kompletne ekonomije Srbije.