LJUBLJANA, Spremnost Slovenaca da pružaju pomoć zemljama u razvoju opala je u posljednjih pet godina znatnih 12 odsto, čime je Slovenija dospjela među mali broj zemalja u Evropskoj uniji čija je podrška razvojnoj pomoći manja od 80 odsto, pokazali su podaci novog istraživanja “Evrobarometra”.
Ekonomska i finansijska kriza, međutim, nije umanjila takvu podršku na nivou cijele EU, prenosi agencija STA.
Slovenija se sa 78 odsto stanovništva koje podržava ukazivanje pomoći zemljama u razvoju pridružila grupi s najmanjom podrškom toj pomoći, koju sačinjavaju Letonija, Bugarska, Estonija, Litvanija i Austrija.
Čak 20 odsto slovenačkih ispitanika smatra da ta pomoć nije od velikog značaja ili da uopšte nije značajna.
Smanjenje podrške pomoći u periodu između oktobra 2004. i juna 2009. bilo je veće jedino u Mađarskoj, gdje je iznosilo 13 odsto.
Evropska komisija je na osnovu ovog istraživanja zaključila da devet od 10 stanovnika EU snažno podržava razvojnu pomoć, uprkos sadašnjoj krizi, i da 72 odsto žitelja Unije još uvijek vjeruje da treba ispuniti obaveze za povećanje razvojne pomoći na 0,33 odsto bruto domaćeg proizvoda do 2015. ili da taj cilj treba čak i premašiti.
Novo istraživanje je pokazalo da 64 odsto stanovnika EU smatra da su lični interesi, kao što su trgovina, terorizam, migracije i politički odnosi sa trećim zemljama manje značajni od ukazivanja razvojne pomoći.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ma kakva pomoc treab ulagati u proizvodnju
Bosna je tipican primjer navadili se na pomoc i imamo preglomaznu administraciju a privreda je skoro na nuli