BANJALUKA, Vlada RS privremeno je odgodila prihvatanje Ugovora republičke Direkcije za robne rezerve i farme krava “Farmaland” iz Nove Topole vrijedan 10 miliona maraka, saznaje Capital.ba u Direkciji za robne rezerve.
U obrazloženju Direkcije za robne rezerve RS, u posjedu Capital.ba (PRILOG) koje je uz prijedlog Ugovora sa “Farmalandom” dostavila Vladi na usvajanje navodi se da je Direkcija pripremila Ugovor o poslovnoj saradnji sa “Farmalandom” na osnovu zaključka Vlade od 3. septembra 2009. godine kojim je zadužila Direkciju da nabavi komponente za stočnu hranu u iznosu do pet miliona maraka, te rasplodni i tovni materijal (junice) u iznosu do pet miliona maraka.
Vlada je dva puta odgađala potvrdu već pripremljenog Ugovora. Prvi put zbog odsustva premijera Milorada Dodika, a drugi put nije bilo obrazloženja nakon sjednice Vlade. Direktor Direkcije za robne rezerve RS Radovan Samardžija izjavio je da je projekat petogodišnjeg čuvanja i nadgledanja 800 junica za potrebe Robnih rezervi odložen zbog nedostatka novca.
Još jedan posao bez tendera
Sve se dešava u vrijeme kada je u javnost “procurila” informacija da se posao namjerava dodijeliti “Farmalandu” bez raspisivanja tendera, zbog čega su negodovali predstavnici 11 hiljada farmera iz RS.
Iako je “Farmaland” najveća i jedna od najmodernijih farmi u RS i ima sve predispozicije da dobije ovaj posao, nije jasno zbog čega Vlada nije dala priliku i drugim farmerima da u konkurentskoj utakmici pokušaju da dobiju ovaj posao.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednika, tvrdi da bi bar pet hiljada farmera bilo sposobno da učestvuje u ovom poslu i da primi čak deset hiljada junica na čuvanje. Projekat je inače dio realizacije Srednjoročne strategije razvoja Direkcije za robne rezerve RS, a mogao bi biti od pomoći farmerima.
“To bi za 30% podiglo proizvodnju mlijeka u RS. Tada bi mi bili značajni proizvođači mlijeka. S tim projektom bi ujedno ukrupnjali svoja imanja i pripremali se izlazak za evropsko tržište”, objašnjava Usorac.
U Udruženju građana “Tender” iz Banjaluke napominju da je s obzirom na vrijednost posla bilo neophodno raspisivanje tendera. “Kako je riječ o velikom iznosu to bi čak trebalo da se objavi na engleskom jeziku i da bude otvoreno i za međunarodnu konkurenciju, jer je tako propisano Zakonom”, tvrdi Igor Vukajlović iz ovog udruženja.
Direktor Direkcije za robne rezerve Radovan Samardžija kaže da je Direkcija dobila ponudu “Farmalanda” na osnovu koje je napravljen prijedlog Ugovora.
Predsjednik Uprave ove farme Dragan Vasiljević objašnjava da je u razgovoru sa predstavnicima ministarstava poljoprivrede i finansija prethodno tražio način za izlazak iz finansijskih problema. Prema njegovim riječima, farma je upala u probleme kada su banke stopirale isplatu dijela već odobrenih kredita zbog čega su ostali bez obrtnih sredstava.
“Sada, na 100% izgrađenu infrastrukturu, farmu, muzište, fabriku stočne hrane, centar za sjemensku doradu, imamo zapravo kupljeni automobil za koji nemamo novca da naspemo benzina”, kaže Vasiljević.
Direktor Direkcije za robne rezerve kaže kako je nakon ponude “Farmalanda” razmišljao i o tome da u RS postoje i drugi farmeri. “Ja znam da ima (drugih farmera op. a.), ali ipak čovjek promijeni svoje razmišljanje ako spozna nešto više”, kaže Samardžija.
Ugovor ne uključuje druge farmere
I u Direkciji i u “Farmalandu” ističu da postoji mogućnost da i drugi farmeri budu uključeni u ovaj projekat iz podmlatka koji će nastati tokom petogodišnjeg čuvanja junica, iako se to iz prijedloga ugovora koji je u posjedu Capital.ba ne može naslutiti. (PRILOG)
“Moramo voditi računa da napravimo takav ugovor koji bi nam obezbjedio višestruku korist. Prvo imamo meso, s druge strane imaćemo mlijeko, s treće strane imaćemo telad koju ćemo u budućnosti podijeliti našim poljoprivrednicima”, kaže Radovan Samardžija.
U prijedlogu Ugovora, u članu 10., navodi se da se “na ime naknade za čuvanje i obnavljanje priplodne stoke, zdravstvene zaštite, vještačkog osjemenjivanja, umatičenja, selekcije, potrebnih evidencija i svih drugih troškova u vezi sa izvršavanjem obaveza po ovom ugovoru, Direkcija ustupa Farmalandu sav prihod i sredstva ostvarena po osnovu proizvodnje mlijeka, podmlatka, kože, sajnjaka i dr.”
Nakon što je u javnosti predsjednik Udruženja poljoprivrednika Vladimir Usorac postavio pitanje učešća i drugih farmera, predstavnik “Farmalanda” je sada sa pozicije nekoga ko traži kompromis, razgovarao sa Usorcem i ponudio rješenje. “Za pet godina imamo četiri teleta od jedne junice, od toga su dva muška i dvije ženske koje su interesantne za naš posao. Nekako smo dogovorili da ćemo tu jednu junicu vratiti Robnim rezervama koju će dalje plasirati ostalim farmerima”, kaže Dragan Vasiljević.
Reorganizacija Robnih rezervi donosi novac?
Radovan Samardžija najavljuje da će projekat čuvanja junica biti nastavljen za nekoliko mjeseci kada Direkcija za robne rezerve bude reorganizovana kako bi mogla doći do novca za ovaj posao. Nije isključio mogućnost da ipak bude raspisan tender za ovaj projekat kako bi za njega mogli konkurisati svi farmeri. “Nema razloga i da ne raspišemo tender, jer svaka sugestija je dobrodošla”, ističe direktor Robnih rezervi.
Vlada RS dala je zeleno svjetlo za realizaciju prijedloga Ministarstva finansija o reorganizaciji Direkcije. Ministar finansija Aleksandar Džombić kaže da je predložio da Direkcija bude izdvojena iz sastava Ministarstva trgovine i turizma i da bude formirana kao jednočlano akcionarsko društvo “da može da vrši kratkoročnu emisiju obveznica, a tržište kapitala i investitori bi se jako obradovali ovakvoj jednoj mogućnosti”.
Džombić ističe da neće biti zakonske prepreke da se u dokapitalizaciju Direkcije za robne rezerve uključi i Investiciono-razvojna banka i druge finansijske institucije ili da se za tu namjenu iskoriste eventualni višak likvidnih budžetskih sredstava.
Ko stoji iza “Farmalanda”?
“Farmaland” iz Nove Topole je preduzeće nastalo privatizacijom dijela nekadašnjeg PIK-a “Mladen Stojanović”. Vlasnik “Farmalanda” je američka kompanija “Farmland LLC”. Kapacitetom od 4 700 grla stoke, jedna je od najvećih u Evropi. Posjeduje i fabriku za proizvodnju stočne hrane, nedavno izgrađeno automatizovano izmuzište kapaciteta 2600 krava dnevno, centar za sjemensku doradu, te stotine hektara zemlje pod koncesijom na kojoj proizvodi sirovinu za stočnu hranu.
Farmaland je dobila 3 miliona KM od IRB-a u januaru 2009. godine za kupovinu goveda i unapređenje gazdinstva.
Prema pisanju Centra za istraživačko novinarstvo, IRB je odbila dostaviti puni kreditni zahtjev novinarima CIN-a, uz objašnjenje da se radi o zaštićenim informacijama.
Iz poslovne dokumentacije vidljivo je da je vlasnik Farmalanda američka kompanija Farmland LLC koja djeluje sa adresa u američkim državama Wyoming, Delawar i Florida. U stvarnosti, adresa na kojoj je Farmland LLC registrovan u Wyomingu pripada jednoj advokatskoj firmi. Na osnovu podataka iz tamošnjeg registracionog biroa njen jedini direktor je britanska investiciona grupa Tylney Directors LTD.
Tylney Directors ima kancelarije u Belizeu i Kanarskim otocima, pokazuju podaci koji se nalaze u registracionom birou Floride. Navedena je adresa glavne kancelarije u Londonu ali ta kompanija nema ni telefonski broj niti web stranicu, piše CIN.
Na Floridi, Tylney rukovodi sa 10 kompanija koje uključuju i kompaniju za iznajmljivanje jahti, te proizvodnju maslinovog ulja a sve iz jedne male radnje United Parcels Service (UPS) u zabačenom kraju Orange City. Ukupno 27 firmi od kojih baš sve imaju vezu sa Hrvatskom kao svoje sjedište navode ovu istu adresu, pokazuju podaci sa Floride.
Dharmesh Amin, radnik UPS-a, kaže da na ovu adresu stiže samo pošta i da je ne koristi niti jedna druga kompanija osim njihove. CIN piše da poreski procjenitelj iz ovog mjesta kaže da navedene kompanija nikada nisu dobile dozvolu za rad, odnosno, da se to nisu legalno registrovane firme. Capital.ba
P R I L O G:
ugovor-rjesenje-i-obrazlozenje