SARAJEVO, Fabrika duhana Sarajevo, “Sarajevo-osiguranje” i oba telekoma u FBiH izbačeni su iz revidiranog plana privatizacije koji će uskoro Vladi FBiH uputiti Agencija za privatizaciju FBiH (APF).
“Ta preduzeća su izbačena iz plana na osnovu rasprave na sjednici Vlade iz avgusta. Tada je prevladalo mišljenje da su telekomi, kao visokoprofitabilne kompanije, bitni za konsolidaciju budžeta”, kazao je Hamdija Kulović, pomoćnik direktora APF.
Izjavu premijera FBiH Mustafe Mujezinovića o tome zašto se odustalo od prodaje Fabrike duhana Sarajevo i “Sarajevo-osiguranja” nismo uspjeli dobiti.
Kulović ističe da je za privatizaciju prema ovom planu rađenom za period od oktobra ove do oktobra iduće godine predviđena privatizacija kompletnog državnog kapitala vrijednog oko 412,7 miliona KM u osam preduzeća. Dodao je da je planirano da dio kapitala bude ponuđen putem berze – 14,8 odsto sarajevskog UNIS-a i cjelokupan državni kapital, odnosno 19,23 odsto, “Bosnalijeka” Sarajevo vrijedan 15 miliona KM, dok se odustalo od prodaje na berzi dijela dionica “Šipad eksport-importa” Sarajevo zbog niskih cijena dionica na berzi.
Prema revidiranom planu biće objavljen tender za 67 odsto kapitala Fabrike duhana Mostar, čija je vrijednost prema početnom bilansu iz 2007. godine 6,9 miliona KM, ali je stanje promijenjeno jer je fabrika smanjila određene obaveze, ali je ostvarila gubitak kroz poslovanje. Kulović kaže da će biti urađen početni bilans za 66 odsto kapitala “Šipad eksport-importa”, te procjenjuje da će njegova vrijednost biti niža od knjigovodstvene koja iznosi 12,5 miliona KM.
“Planirana je i prodaja udjela od 67 odsto ‘Energoinvesta’ Sarajevo vrijednog 147 miliona KM. Tu će nam biti potrebna pomoć konsultanta da prečistimo poslovne knjige i da procijenimo fer vrijednost firme. U slučaju UNIS-a, čiji je državni kapital procijenjen na 31,7 miliona KM, 51 odsto dionica išlo bi na tender, a ostatak na berzu. Kada je u pitanju ‘Bosnalijek’ već razgovaramo s Međunarodnom finansijskom korporacijom da i oni prodaju svojih 8,5 odsto. Bilo bi lakše naći kupca i postići bolju cijenu kada bi na prodaju bio ponuđen paket njihovih i državnih dionica”, smatra Kulović.
U planu je i privatizacija 51 odsto kapitala Remontnog zavoda Travnik, čija je vrijednost procijenjena na 2,6 miliona KM, te 67 odsto dionica “Hidrogradnje” Sarajevo vrijednih 47 miliona KM.
“Revidirani plan privatizacije u ponedjeljak će razmatrati naš upravni odbor, a potom će biti dostavljen Vladi. Neke firme nisu dostavile svježe podatke, ali je u planu i naznačeno da za njih postoji mogućnost da je stanje promijenjeno”, izjavio je Kulović.
Velika privatizacija Kožarsko-tekstilnog kombinata Visoko, kao devetog preduzeća iz revidiranog plana, još nije definisana.
“Predviđen je nastavak male privatizacije KTK Visoko, a pokušaćemo nastaviti razgovore o prodaji tehničkih cjelina nakon što je ‘Prevent’ raskinuo ugovor o kupovni dvije fabrike. Tokom godine ćemo vidjeti šta dalje s velikom privatizacijom”, dodao je Kulović.
Dodao je da bi bio objavljen tender i za 150 miliona KM vrijednog 88 odsto kapitala mostarskog “Aluminija” ako dođe do poništenja postojećeg tendera, što je veoma izvjesno s obzirom na to da je ponuđač odustao od ponude.