BANJALUKA, Glavni inspektor rada i zaštite na radu Republike Srpske Radmila Puzić izjavila je da je broj radnika na crno u prvih šest mjeseci ove godine, znatno manji nego u istom periodu prošle godine.
“Zakon o radu propisuje kaznu za ovaj prekršaj od 2.000 do 15.000 KM za preduzetnike i pravna lica, a za odgovorno lice propisana je kazna od 200 do 1.000 KM”, naglasila je Puzićeva za sutrašnji broj “Fokusa”.
Da bi se broj neprijavljenih radnika smanjio, Puzićeva kaže da su inspektori rada angažovani u kontrolama u sve tri smjene, pa čak i vikendom.
Stav Unije udruženja poslodavaca Srpske je da u Republici Srpskoj ne smije biti neprijavljenih radnika, jer poslodavci više nemaju nikakvog opravdanja za rad na crno,
Predsjednik Unije Zdravko Ostojić rekao je da je najveća odgovornost za rad na crno na poslodavcu, ali da dozu krivice snose i radnici.
“Zakon jasno govori da radnik može biti angažovan na privremenim ili povremenim poslovima, ali to ne može trajati duže od 15 dana, jer u tom slučaju radnik mora potpisati Ugovor o djelu. Za svako drugo angažovanje radnika, bez sklapanja Ugovora o radu, poslodavci treba da snose odgovornost”, rekao je Ostojić.
Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza sindikata RS, smatra da je rada na crno mnogo, ali da se on manje prati.
“Naši izvještaji o neprijavljenim radnicima se uveliko razlikuju od onih koje prave inspektori. Rada na crno ima gdje god se okrenemo, a najviše u trgovini i građevinarstvu”, navela je Odžakovićeva.