ZAGREB, Devizni depoziti kod banaka u Hrvatskoj nastavljaju snažan rast, pa su krajem avgusta zabilježili godišnju nominalnu stopu rasta od 13,6 posto, dok se kunski depoziti nastavljaju smanjivati i njihov je pad na godišnjem nivou iznosio više od 20 posto, pokazuju podaci Hrvatske narodne banke.
Takvim je kretanjima ponajviše pridonio pojačani priliv deviza od turizma, a dijelom i supstitucija kunske štednje stanovništva deviznom.
Devizni su depoziti kod banaka tokom tri ljetna mjeseca porasli za 8,2 milijarde kuna, od čega 4 milijarde kuna u avgustu, a više od dvije trećine tog porasta odnosi se na depozite stanovništva.
Ukupni su devizni depoziti kod banaka na kraju osmog mjeseca ove godine dosegli 131,3 milijardi kuna, što je za 15,7 milijardi kuna više nego u istom prošlogodišnjem periodu. Godišnja stopa rasta deviznih depozita kod banaka, na kraju avgusta ove u odnosu na isti mjesec prošle godine, iznosila je 13,6 posto nominalno.
U ukupnim deviznim depozitima sa više od 81 posto zastupljeni su depoziti stanovništva, koji su krajem avgusta iznosili 106,9 milijardi kuna (16,3 milijardi kuna štednih i 90,6 milijardi kuna oročenih deviznih depozita).
Građani su tijekom juna, jula i avgusta svoju deviznu štednju povećali za 5,8 milijardi kuna, od čega u avgustu za više od 2,6 milijardi kuna.
Na godišnjem nivou, u odnosu na avgust prošle godine, devizni depoziti stanovništva povećani su za 12,6 milijardi kuna ili nominalno za 13,4 posto.
Za razliku od deviznih, kunski su se depoziti i u avgustu nastavili smanjivati, a njihov godišnji pad dodatno se ubrzao te je na kraju avgusta iznosio 20,2 posto.
Ukupni kunski depoziti na kraju avgusta iznosili su 43,2 milijarde kuna, što je za 11 milijardi kuna manje nego u isto vrijeme prošle godine.
Smanjenje kunske štednje zabilježeno je kod svih sektora, a ponajviše kod stanovništva, koje je i dalje sklonije štednji u devizama.
Tako su kunski, štedni i oročeni, depoziti stanovništva kod banaka na kraju avgusta ove godine iznosili 19,9 milijardi kuna. Na godišnjem su nivou, prema istom prošlogodišnjem razdoblju, smanjeni za 6,4 milijarde kuna ili za 24,2 posto.