BANJALUKA, Zastarjela tehnologija, koja se u mnogim preduzećima u Srpskoj decenijama nije mijenjala, jedan je od glavnih razloga slabe konkurentnosti domaćih proizvođača na inostranom tržištu, smatraju ekonomisti i privrednici.
Predsjednik područne Privredne komore Bijeljina Mihajlo Vidić kaže da je očigledno da RS zaostaje kada je u pitanju tehnologija i da je za RS veoma bitno da napravi priključak razvijenijim zemljama u ovom pogledu.
– Da bi proizvod došao na evropsko tržište mora postati prepoznatljiv, a mi smo još uvijek daleko od toga. Trebalo bi potpuno rasteretiti nabavku novih tehnologija od plaćanja bilo kakvih obaveza – ističe Vidić.
Direktor preduzeća “Obuća” iz Zvornika Vladimir Mijatović rekao je da je tehnologija u kompletnoj industriji Srpske zastarjela i da domaći proizvođači zaostaju petnaestak godina za proizvođačima u okruženju i Evropi.
– Obućarska industrija je oslobođena carine samo za kupovinu šivaćih mašina, a te mašine imaju samo deset odsto udjela u proizvodnji obuće. Za sve ostale mašine koje bismo htjeli da uvezemo moramo platiti pune carine, a to nam se ne isplati. S druge strane, nemamo sredstava za akumulaciju da bismo mogli da obnavljamo mašinski park – kazao je Mijatović.
On smatra da podsticaji od 50 maraka po radniku za doprinose, koje je dala Vlada RS, pomažu proizvođačima, ali da bi ovaj sektor trebao barem godinu ili dvije biti oslobođen plaćanja doprinosa, da bi pozitivni pomaci bili vidljivi.
Direktor za korporativne poslove u “Mlijeko produktu” iz Kozarske Dubice Nebojša Ristić kaže da je zastarjela tehnologija problem u svim preduzećima u Republici Srpskoj.
– Sa naprednijom tehnologijom mogli bismo da proizvodimo i proizvode višeg stepena prerade, kao što su voćni jogurti koji donose i najveću zaradu, ali to je u “Mlijeko produktu” za sada nemoguće ostvariti i to je razlog zbog kojeg na našem tržištu dominiraju strani proizvođači – istakao je Ristić.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS “SWOT” Saša Grabovac kaže da je tehnologija jedan od preduslova da bi neko preduzeće uopšte moglo biti konkurentno na tržištu. On kaže da RS u nekim granama, deficit savremene tehnologije pokušava nadomjestiti jeftinom radnom snagom, ali da je to jako mali procenat.
– Poreske olakšice prilikom nabavke opreme bile bi jedan od načina da se stimuliše kupovina. Prednost proizvođačima su i povoljne kreditne linije koje daje Investiciono-razvojna banka Republike Srpske – kazao je Grabovac.
Podsticaji
Mihajlo Vidić kaže da su prema Pravilniku o podsticajima u poljoprivredi, podsticaje dobili samo poljoprivrednici, i to samo za nabavku novih tehnologija i otvaranje novih proizvodnih pogona, te da bi se na isti način trebala stimulisati nabavka kapitalnih investicija i u drugim oblastima. Glas Srpske