LONDON, Energetska kompanija “Royal Dutch Shell” napraviće prvi pokretni gigantski brod, platformu, za proizvodnju tečnog gasa u priobalnom dijelu sjeverozapadne Australije.
Gigantski brod, mnogo veći od bilo kog nosača aviona, težine oko 600.000 tona, biće dugačak 480 metara, a širok 75 metara.
“Shell” će ogromnu platformu koristiti, kako je izjavio izvršni direktor te kompanije za međunarodni biznis Malkolm Brindid, za dobijanje tečnog prirodnog gasa iz manjih i od obale dosta udaljenih nalazišta.
Brindid je rekao da će dobijanje tečnog gasa u pogonima buduće gigantske platforme biti isplativije nego da se proizvodnja tog energenta odvija u fabričkim kapacitetima koji se nalaze daleko od gasnih nalazišta.
Predstavnik “Shella” je odbio da saopšti koliko će njegovu kompaniju koštati izgradnja pomenute platforme, a eksperti ističu da vrijednost izrade superbroda može biti oko tri puta niža nego izradnja klasične fabrike za dobijanje tečnog gasa. Ploveća superplatforma biće napravljene od najsavremenijih materijala i moći će, kako naglašavaju stručnjaci, da izdrži udar razornih tropskih ciklona.
Ugovore za izradu morske superplatforme dobile su kompanije “Samsung Heavy Industries” i “Tehnic SA”. Oprema na gigantskom brodu će omogućiti godišnju proizvodnju 3,5 miliona tona tečnog gasa i oko 1,3 miliona tona najkvalitetnijih naftnih derivata.
Australija je, inače, sada peti po veličini svjetski izvoznik tečnog gasa, a tokom minulih 12 mjeseci je od prodaje tog energenta stranim kucima zaradila 10,1 milijardu dolara. Zaključno sa 2018. godišnja vrijednost australijskog izvoza tečnog gasa trebalo bi, prema planovima Vlade u Kanberi, da bude više nego udvostručena – na oko 24 milijarde dolara.