BEOGRAD, U Beogradu je danas predstavljena Francusko-srpska privredna komora, a francuski ambasador u Beogradu Žan Fransoa Teral je istakao da je ova godina početak novih snažnih odnosa Francuske i Srbije i najavio sporazum o strateškom partnerstvu dvije zemlje.
Teral je na konferenciji za novinare u Beogradu istakao da osnivanje ove komore predstavlja volju za daljim zbližavanjem dvije zemlje i jačanjem ekonomske saradnje njihovih poslovnih zajednica.
“Ključni trenutak tih novih odnosa je majski sastanak srpskog i francuskog predsjednika Borisa Tadića i Nikole Sarkozija”, rekao je Teral.
On je istakao da će Francusko-srpska privredna komora, koja okuplja više od 80 članova, među kojima su neka vodeća svjetska preduzeća kao Lafarž, Medof, Danon, pomoći francuskim preduzećima da dođu, investiraju i razviju svoje poslove u Srbiji.
Teral je dodao da poslovna klima u Srbiji nije savršena i da postoje problemi koji se tiču poštovanja i fer konkurencije, prava na svojinu, ali da će se to rješavati preko ove privredne komore, koja je potreban privredni instrument.
On ističe da se nije zakasnilo sa osnivanjem Francusko-srpske privredne komore, navodeći da se u Srbiji od prošle godine politička situacija stabilizovala i da je sada mnogo izvjesniji pristup Srbije u EU.
“Investicije će doći, ali sama preduzeća odlučuju na osnovu privrednih kriterijuma u Srbiji… Moram reći da ne postoji čarobni štapić i potrebno je vrijeme da investicije krenu”, dodao je Teral.
Govoreći o ekonomskoj krizi u Francuskoj, Teral je rekao da je bankarska kriza prošla, ali da je i dalje prisutna privredna kriza, kriza proizvodnja, kao i rast nezaposlenosti, što će uticati na potrošnju u narednim godinama, koja je glanvi pokretač privrede.
“U posljednjem kvartalu ponovo bilježimo manji privredni rast. Počinjeno da izranjamo iz vode i dišemo”, dodao je Teral.
Predsjednik Francusko-srpske privredne komore Erik Blanštet rekao je da je ova komora primljena u članstvo Unije francuskih privrednih komora u inostranstvu /UCCIFE/, najvažnije udruženje više od 25.000 francuskih privatnih preduzeća, što može biti od koristi i za srpska preduzeća.
Potpredsjednik Francusko-privredne komore i direktor “Lafarža” u Srbiji Kostin Bork rekao je da su osnivanjem ove komore francuska preduzeća dobila otvorena vrata za ulazak u Srbiju.
On je podsjetio da je francuski “Lafarž” kupio beočinskui cementaru, što je bila prva i to uspješna privatizacija u Srbiji, te dodao da ova firma i dalje uspješno posluje u Srbiji.
Ovlašćeni predstavnik Francusko-srpske privredne komore i direktor “Danona” u Srbiji Nebojša Radaković rekao je da će ova komora među francuskim privrednicima vrlo aktivno promovisati prednosti investiranja u Srbiju.