BEOGRAD, Postoji rizik da reforme koje planira Vlada Srbije ne budu dovoljne pa će u tom slučaju biti potrebne mjere na prihodnoj strani, izjavio je Bogdan Lisovolik.
Stalni predstavnik MMF u Beogradu kaže da predugo sprovođenje reformi koje podrazumijevaju smanjenje izdataka ne mora neminovno da znači povećanje poreza, jer su velike mogućnosti i u oblasti proširenja poreske osnove i poboljšanja u oblasti poreske uprave.
“Međunarodni monetarni fond daje prednost reformama koje podrazumijevaju smanjenje izdataka, a ne povećanje poreza. U predstojećim neđeljama i mjesecima, MMF je spreman da, onoliko koliko je to u njegovoj moći, pomogne vlastima da osmisle takve reforme. Ali, još postoji rizik da te mjere budu nedovoljne i da njihovo sprovođenje predugo traje. U tom slučaju će biti potrebne mjere na prihodnoj strani”, rekao je Lisovolik.
Na pitanje na koji način Fond očekuje da će Srbija smanjiti minus u budžetskoj kasi do odobrenih 3,5 odsto BDP u 2010. godini, Lisovolik je odgovorio da će obje strane pokušati da naprave najaktuelniju procjenu događaja prije dolaska misije, 20. oktobra.
“Smatramo da mogu da se nađu adekvatna rješenja da bi se zatvorio očekivani deficit. To će zahtjevati veliki posao prilikom pripreme budžeta, racionalizaciju troškovnih prioriteta, a možda i proširenje poreske osnove”, naglasio je stalni predstavnik MMF u Srbiji.
Ističući da je optimista kada je u pitanju dogovor sa srpskom delegacijom, on je dodao da se mora imati na umu da razgovori MMF sa zemljama koje treba da prihvate njegov program nikada nisu laki, pošto treba donijeti teške odluke o domenu ekonomske politike.
” Kao što je rečeno u nedavno usvojenim saopštenjima sa godišnjih sastanaka u Istanbulu, sada nije vrijeme za zadovoljstvo u svjetskoj privredi. A to se odnosi i na srpsku privredu”, zaključio je Lisovolik.