VAŠINGTON, Novi izvještaj Centra za ekonomska i politička istraživanja (CEPR) pokazuje da prociklična politika Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u nekim zemljama za vrijeme krize može da izazove još veće ekonomsko usporavanje.
Aranžmane sa MMF trenutno ima 41 zemlja a procikličnoj makroekonomskoj politici izložena je 31, utvrdio je CEPR.
U grupi zemalja koje imaju aranžman sa MMF je i Srbija, kojoj je odobrena trogodišnja podrška od 2,9 milijardi evra.
Prociklični karakter ogleda se u domenu fiskalne ili monetarne politike, navodi se u izvještaju Centra osnovanog 1999. sa ciljem da podstiče razgovore o najvažnijim ekonomskim i socijalnim pitanjima koja djeluju na živote ljudi.
“Nakon što je prije više od deset godina azijska ekonomska kriza usmjerila pažnju svijeta na greške u politici MMF, Fond još pravi iste greške u brojnim zemljama”, istakao je jedan od direktora Centra i autor izvještaja ekonomista Mark Vajsbrot.
On je kazao da MMF podržava fiskalne stimulanse i politike ekspanzije u bogatim zemljama ali da u zemljama sa niskim ili srednjim prihodima ima potpuno drugačiji pristup.
Izvještaj je pokazao i da se MMF u nekim slučajevima zasnovao politiku na suviše optimističkim procjenama rasta i da je potcijenio uticaj svjetske recesije na zemlju zajmoprimaoca.
Nekada je pak Fond kasnije umekšavao uslove, pošto bi se pokazalo da su ekonomske performanse gore nego što je predviđano.
“Vrijeme je da Fond preispita kriterijume, predviđanja i ekonomske analize koje koristi da preporuči makroekonomsku politiku zemljama u razvoju”, ističe se u izvještaju Centra sa sedištem u Vašingtonu.
Inače, predstavnici CEPR i MMF ljetos su razgovarali i nisu se složili da li i u kojoj mjeri Fond podržava procikličnu politiku u zemljama kojima pozajmljuje tokom svjetske recesije.
Tada se CEPR složio da sveobuhvatno razmotri tekuće aranžmane MMF prije daljih razgovora sa Fondom.
CEPR je u novom izvještaju i pohvalio MMF zato što je na raspolaganje članicama, bez uslova, stavio kredite od 283 milijardi dolara.
“Fondovo bezuslovno kreditiranje i ubacivanje likvidnosti u svjetsku ekonomiju u vrijeme recesije predstavlja korak napred”, navodi se u izvještaju i dodaje da bi sljedeći korak trebalo da bude “eliminisanje štetnih uslova povezanih sa drugim kreditnim kapacitetima MMF”.