BANJALUKA, Pivarska industrija u Republici Srpskoj i BiH, poput ostale domaće proizvodnje, izložena je različitim barijerama, koje je stavljaju u okvire nelojane konkurencije i ugrožavaju njen opstanak, kaže generalni direktor Banjalučke pivare, Nikolas Peni. On je uvjeren da se ovo stanje može poboljšati zajedničkim djelovanjem predstavnika vlasti, ali i građana koji treba da kupuju domaće.
– Uvoz piva u BiH najveći je u Evropi i dostigao je neprihvatljivo visok nivo, od preko 60 odsto u posljednje tri godine. Uvoz piva u ostalim evropskim državama u prosjeku je 13 procenata, a u susjednim državama ispod pet odsto, što dodatno ukazuje na visok debalansa kod nas – kaže Peni. Prema njegovom mišljenju, to je rezultat neuravnoteženih trgovinskih sporazuma i agresivne ekspanzije multinacionalnih kompanija. Sve to ima ogroman uticaj na pivarstvo i cjelokupnu privredu u BiH.
– Otvoreno tržište koriste velike pivare iz susjednih zemalja, koje se ovdje pojavljuju sa svojim proizvodima, bez plaćanja uvoznih carina i onda manjim cijenama uzimaju veliki dio našeg tržišta. Pivarska industrija BiH ima kapacitet da zadovolji sve potrebe domaćih potrošača, i u smislu količina i kvaliteta, a umjesto toga sve naše pivare rade daleko ispod svojih stvarnih kapaciteta. Zato je neophodno da predstavnici vlasti, kao oni koji mogu najviše da utiču na poboljšanje ove situacije, preduzmu korake zaštite domaće industrije – kaže Peni, te podsjeća da CEFTA sporazum, pored liberalizacije tržišta, omogućava i zakonsku mogućnost uvođenja mjera zaštite industrije u slučaju prekomjernog uvoza i ozbiljnog ugrožavanja domaće industrije.
To su, tvrdi Peni, pojedine države, članice EU, iskoristile prije pristupanja EU. Kao rezultat, privukle su direktne strane investicije u industriju piva, u ukupnom iznosu od preko 500 miliona evra.
– Još važnije je istaći činjenicu da najveći uticaj na poboljšanje ove situacije imaju upravo sami potrašači. Svaka marka potrošena na domaći proizvod ide direktno u privredu BiH, za plate radnicima, poreze za penziono i zdravstveno osiguranje, za razvoj poljoprivrede i za stvaranje novih radnih mjesta. Ista ta marka, potrošena za uvozno pivo, nepovratno se gubi i odlazi u privredu drugih zemalja. Ideja nije da se spriječi uvoz, već da obični potrošači vide da mogu da poboljšaju svoj svakodnevni život, kupovinom domaćih proizvoda – istakao je Peni. Fokus
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Peni,
dosta kukanja,predji na akciju ako znas ili znas samo kukati
Izgleda da zna samo kukati. Prica o nekom kvalitetu domaceg piva. Ja sam veliki pivopija, a NEKTAR ne mogu piti nikako. Boli glava, boli glava…Rogonja je zakon…