PIROT, U pogonima pirotske Mljekare krajem decembra će početi probna proizvodnja pirotskog kakavalja i sira, nakon osam godina pauze i dvije neuspješne privatizacije.
“S punim kapacitetom proizvodnje krenuli bi krajem februara iduće godine”, kazao je Goran Popović, glavni menadžer „Eko teman grupe“, njemačke kompanije koja je oktobra prošle godine kupila pirotsku mljekaru za oko 600 hiljada evra.
On je dodao da je kapacitet mljekare 60 hiljada litara mlijeka u smijeni, kao i da je do sada uloženo više od dva miliona evra u njen remont. Popović je naveo da je do sada uposleno 18 radnika, a planira se zapošljavanje još 110 radnika, za šta je Mljekara dobila stimulativna sredstva za zapošljavanje od Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza SIEPA.
“Indirektno ćemo usposliti nekoliko puta više ljudi, s obzirom da je naša interesna zona, osim četiri opštine Pirotskog okruga, i područje Vlasotinca, Crne Trave, Surdulice, Bosilegrada, Svrljiga i Kalne”, dodao je Popović.
On je objasnio da je riječ o opštinama koje su nerazvijene i imaju najveću stopu nezaposlenosti, ali i da se na tim prostorima proizvode najkvalitetniji bijeli sirevi i kačkavalj i čuva jagnjad koja je veoma tražena.
Prema njegovim riječima, pirotska mljekara planira da uvede i HACCP i “halal” serifikate. Mljekara će, kako je naveo, proizvoditi pirotski kačkavalj i bijeli sir u krišci, a jedan dio palete proizvoda činiće kiselo-mliječni proizvodi koji će se uglavnom plasirati na lokalna tržišta.
“U pregovorima smo da kackavalj i bijeli sir plasiramo na tržište Rusije, a neke specijalne sireve na tržište Evropske unije i arapskih zemalja”, kazao je Popović. B92