SARAJEVO, Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić učestvovaće na godišnjim sastancima Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koji počinju danas u Istanbulu.
Špirić, koji je i guverner za Svjetsku banku BiH, tokom boravka u Turskoj imaće niz sastanaka sa visokim zvaničnicima međunarodnih finansijskih institucija i investitorima.
Prema programu posjete, Špirić će razgovarati sa izvršnom direktorom Svjetske banke Ngozi Okonjo-Ivealom i potpredsjednikom Svjetske banke za region Evrope i centralne Azije Filipom Le Uruom.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH učestvovaće i na četvrtom “Bali dijalogu”, posvećenom ekonomskim i finansijskim dimenzijama klimatskih promjena, koji organizuje predsjednik Svjetske banke Robert Zelik.
Planirani su i sastanci Špirića sa izvršnim direktorom Holandske konstituence za Svjetsku Banku Rudom Trefersom i izvršnim direktorom Holandske konstituence za Međunarodni monetarni fond Age Bakerom.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH održaće sastanak i sa prvim zamjenikom predsjednika Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Varelom Frimenom i direktorom EBRD-a za jugoistočnu Evropu Piterom Rajnigerom.
Špirić bi trebalo da se sastane i sa delegacijom Razvojne banke Savjeta Evrope, predvođene guvernerom Rafaelom Alomarom.
Programom posjete predviđeno je da Špirić razgovara sa predsjednikom Mramara grupacije Akanom Suverom, kao i predsjednikom Udruženja komora i berzi Turske Rifatom Hisarčikogluom.
Na Godišnjem zasjedanju MMF-a učestvovaće i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Azra Hadžiahmetović u svojstvu zamjenika guvernera MMF-a za BiH.
Za vrijeme godišnjeg zasjedanja MMF-a planirano je održavanje šesnaest sesija u toku kojih će se razmatrati pet ključnih tema vezanih za svjetsku ekonomsku krizu i njen uticaj na globalnu ekonomiju, saopšteno je iz parlamenta BiH.
Glavne teme skupa su ekonomska kriza i politički odgovori na nju, finansijska kriza i siromašni, budućnost međunarodnog finansijskog sistema, uloga privatnog i javnog sektora poslije krize, i uticaj krize na strukturalne reforme u Evropi i centralnoj Aziji.
Osim guvernera i zamjenika guverenera MMF-a iz više od 20 zemalja, zasjedanju, koje će trajati do 7. oktobra, prisustvovaće i posmatrači iz međunarodnih organizacija, kao i predstavnici nevladinog sektora.