BEOGRAD, Učesnici privatizacije u Srbiji državi duguju 30 miliona evra po osnovu dospjelih rata za kupljena društvena preduzeća, izjavio je vršilac dužnosti direktora Agencije za privatizaciju Vladislav Cvetković.
“Neki očito neće imati novca i zato očekujem da će još neki ugovori, nažalost, biti raskinuti. Mi to ne želimo, ali se bojim da će trend raskida ugovora biti prisutan i u 2010. godini”, rekao je Cvetković za novi broj nedeljnika „Ekonomist“.
On je naveo da se nekim kupcima toleriše kašnjenje u plaćanju jer su se okolnosti od prodaje preduzeća promjenile pošto je kriza smanjila raspoložive izvore finansiranja i usporila aktivnost kupljenih preduzeća.
S druge strane, dodao je, u slučaju nekih kupaca “to nema smisla” i zato se ugovori s njima raskidaju.
Cvetković je kazao da je do sada prodato 1.815 društvenih preduzeća ukupne prodajne cijene 2,3 milijarde evra, od čega je 1.336 firmi prodato na rate. Kupci bi, kako je naveo, u narednih nekoliko godina državi trebalo da uplate 28 milijardi dinara (300 miliona evra).
Agencija za privatizaciju je, kako je naveo, do sada raskinula 435 ugovora, a za neizvršenje ugovornih obaveza aktivirala je 53 bankarske garancije i na taj način naplatila dvije milijarde dinara.
On je ocjenio da sada zbog krize “prvi put postoji objektivan razlog da se neke privatizacije odlože za bolja vremena”, ali da bi tu mogućnost trebalo ostaviti samo za firme koje imaju perspektivu. Rok za privatizaciju do sada je više puta produžavan, a posljednji ističe 31. decembra ove godine.
“Ne bi imalo velikog smisla produžavati rok za privatizaciju preduzeća za koje na nekoliko tendera ili aukcija nije bilo zainteresovanih kupaca”, kazao je Cvetković i dodao da je za njih “stečaj jedino rješenje”.
Kako je naveo, “druga priča su preduzeća kao što su RTB Bor, Prva petoletka ili IMT, jer imaju ne samo veći društveni značaj već kasnije, kad prođe kriza, mogu biti kandidati za uspješnu privatizaciju”.
Takvim preduzećima bi država trebalo da pomogne u narednih godinu ili dvije, kazao je Cvetković.
“Da smo u bolja vremena, kada je postojala daleko veća traznja, imali bržu, bolju i efikasniju privatizaciju ne bismo imali ovako veliki broj preduzeća bez šanse za opstanak na tržištu”, rekao je Cvetković.
Vršilac dužnosti direktora Agencije za privatizaciju ocjenio je i da je model privatizacije u Srbiji dobar, a da su problemi nastali zato što on nije dosljedno sprovođen i zato što se privatizacija nije odvijala dovoljno brzo, pa je sadašnja kriza povećala probleme.
Prema njegovim riječima, “lako je tražiti krivca” za te propuste u privatizaciji, i dodao da su “politički uplivi bili pogubni”.