NJUJORK, Juče su na Wall Streetu akcije pale nakon novih pokazatelja slabosti američke industrije, ali u cijelom prošlom tromjesečju Dow Jones indeks zabilježio je najveći kvartalni rast od 1998. godine.
Nakon što je dan prije ulagače pokolebao podatak o padu povjerenja potrošača, juče ih je dodatno zabrinula vijest o slabosti industrije u centralnom dijelu SAD-a. U septembru je PMI indeks poslovne aktivnosti u čikaškoj regiji pao na 46,1 bod, što ukazuje na slabljenje privrede, dok su analitičari očekivali rast tog indeksa Instituta za menadžment nabave (PMI).
“Ti su podaci pomalo uplašili ulagače jer su znatno ispod očekivanja i pokazuju da privredi predstoji još prepreka do čvrstog oporavka. Ali, premda su makroekonomski podaci posljednjih sedmica nejasni, mislim da smo ipak na putu oporavka”, kaže Owen Fitzpatrick, direktor u Deutsche Bank Private Wealth Management.
Ulagače nije ohrabrio ni konačni, revidirani podatak o padu američkog bruto domaćeg proizvoda u drugom tromjesečju za 0,7 odsto, što je manje od očekivanih 1,1 odsto. Premda taj podatak ukazuje na drastično usporavanje pada i spremnost privrede za rast u drugom dijelu godine, tržište na njega nije osjetnije reagovalo..
Dow Jones pao je posljednjeg dana trećeg tromjesečja za 0,31 odsto, na 9.712 bodova, dok je Standard & Poor's 500 oslabio 0,33 odsto, na 1.057 bodova. Nasdaq Composite pao je, , 0,08 odsto, na 2.122 boda.
Uprkos padu cijena akcija posljednjih dana, Dow Jones indeks porastao je u proteklom tromjesečju 15 odsto, pa je to njegov najbolji kvartal još od kraja 1998. godine. S&P 500 porastao je, takođe, 15 odsto, što je već drugi kvartal zaredom kako bilježi tako snažan rast. Nasdaq je pak osvojio, u trećem tromjesečju koje je obično ‘sušno’, 15,7 odsto. Poslovni.hr