BEOGRAD, Spoljnotrgovinski deficit Srbije u prvih osam mjeseci ove godine bio je 4,57 milijardi dolara, što je 44,7 odsto manje nego u istom periodu prošle godine, saopštio je danas Republički zavod za statistiku.
Izvezena je roba vrijedna 5,19 milijardi dolara, što je 32,6 odsto manje nego u prvih osam mjeseci prošle godine, a uvezena za 9,76 milijardi dolara, što je smanjenje od 38,9 odsto.
Pokrivenost uvoza izvozom bila je 53,2 odsto i veća je u odnosu na pokrivenost u istom periodu prethodne godine, kada je bila 48,2 odsto.
Od januara do avgusta nastavljene su tendencije pada izvoza i uvoza s kraja protekle godine, a glavni faktor bila je svjetska ekonomska kriza koja je dovela do pada privredne aktivnosti, kako u svijetu, tako i kod nas, navedeno je u saopštenju.
Pad izvoza Srbije je posljedica i velikog smanjenja cijena primarnih proizvoda na svjetskom tržištu, a koji imaju veliko učešće u strukturi našeg izvoza, dok je glavni uzrok smanjenja uvoza pad industrijske proizvodnje i domaće potrošnje u Srbiji.
Međutim, već postoje prvi znaci blagog oporavka na svjetskom tržištu, koji bi trebalo da u narednim mjesecima dovedu do neznatnog rasta privredne aktivnosti u svijetu.
Kao posljedica takvih kretanja u svijetu, u Srbiji je došlo do obnavljanja proizvodnje u oblasti crne metalurgije tokom avgusta, što bi trebalo da dovede do porasta izvoza u narednom periodu, s obzirom na činjenicu da je crna metalurgija do pojave svjetske krize bila vodeći izvoznik Srbije.
U izvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri Srbije bile su Bosna i Hercegovina sa 617,9 miliona dolara, Njemačka – 570 miliona dolara i Crna Gora – 550,2 miliona dolara.
U uvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri bile su Ruska Federacija sa 1,29 milijardi dolara, Njemačka – 1,26 miliona dolara i Italija – 968,5 miliona dolara.
Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa članicama Evropske unije, a najveći suficit u razmjeni ostvaren je sa Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom, Irakom i Makedonijom, dok se najveći deficit javlja u trgovini sa Ruskom Federacijom zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa.
Naš drugi po važnosti partner su zemlje CEFTA sporazuma, sa kojima imamo suficit u razmjeni od 913,2 miliona dolara, a koji je rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda U izvozu najveće učešće imali su odjeća, uglavnom vojni prsluci – 369 miliona dolara, gvožđe i čelik – 365 miliona dolara, žitarice i proizvodi od njih – 296 miliona dolara, povrće i voće – 293 miliona dolara i obojeni metali – 273 miliona dolara.
Prvih pet odsjeka sa najvećim učešćem u uvozu su nafta i naftni derivati – 887 miliona dolara, drumska vozila – 820 miliona dolara, prirodni gas – 538 miliona dolara, industrijske mašine za opštu upotrebu – 443 miliona dolara i gvožđe i čelik – 430 miliona dolara.