BEOGRAD, Pružanje usluga i korišćenje interneta u Srbiji moglo bi da do 2020. poveća javne prihode za 54 milijarde dinara i da se u toj oblasti zaposli 94.000 ljudi, pokazuje istraživanje kompanije Telenor.
Kako se navodi u studiji o društvenom i ekonomskom uticaju interneta na zemlje u razvoju i privrede u tranziciji, koju je radio Telenor sa Boston konsalting grupom (BCG), učešće pružanja usluga i korišćenje interneta moglo bi da do 2020. u BDP-u Srbije dostigne 5,2 odsto.
Studija pokazuje da ako se obezbjede uslovi, 81 odsto domaćinstava i 95 odsto preduzeća u Srbiji moglo bi da ima najmanje jednu pretplatu na internet u roku od 10 godina.
Ako se, međutim, ne smanje nameti na telekomunikacionu industriju u Srbiji i ne povuče vladin porez od 10 odsto na upotrebu mobilnih telefona, posljedice će biti sporiji razvoj i slabiji kvalitet usluga interneta u Srbiji, navodi se u istraživanju.
U studiji se navodi da ako se pravilno iskoristi, internet može da postane moćno sredstvo za rješavanje važnih društvenih pitanja u Srbiji, kao što su nezaposlenost i razlike u stepenu razvoja grada i sela.
Studija pokazuje da bi sve veća primjena interneta trebalo do 2020. godine da uslovi rast privrednih aktivnosti čak za 17.000 godišnje, što podrazumjeva osnivanje novih preduzeća, kao i formiranje novih odjeljenja, jedinica i oblasti poslovanja u okviru postojećih firmi.
Kako se ocjenjuje, gustina interneta u Srbiji bila je u porastu u proteklom periodu zbog velike konkurencije među provajderima.
Ograničenja u infrastrukturi fiksne telefonije predstavljaju pretnju za dalji rast interneta, a kako ocenjuju autori studije, rast interneta zasnivaće se najverovatnije na tehnologijama za bežični pristup.