GETEBORG, Zemlje zone evra treba da do 2011. otklone svaku vrstu pomoći svojim kompanijama iz javnih izvora, rekao je predsjednik Evrogrupe i predsjedavajući mjesečnih okupljanja ministara finansija EU Žan Klod Junker.
Članice Evropske unije su od izbijanja finansijske krize potrošile na stotine milijardi evra u pokušaju da se suprotstave njenim najgorim efektima, ali u suočenju s narastajućim teretom duga i sve očiglednijim oporavkom one su spremne i da prvom prilikom pribjegnu ostvarenju plana o povlačenju date pomoći. Mjere pomoći nisu održive na srednji ili duži rok, rekao je Junker pred komitetom Evropskog parlamenta za ekonomske poslove. „Ne mislim da će iduća godina biti ona u kojoj će početi povlačenje sredstava, ali bi 2011. morala biti godina u kojoj bi trebalo početi izlaznu strategij“, rekao je Junker.
Očekuje se da će učesnici sastanka ministara finansija, koji je danas počeo u Geteburgu, odbaciti taj prijedlog jer on nije naišao na odobravanje nekolicine zemalja kao što su Velika Britanija, Italija, Francuska i Španija. Junker je naglasio da je rano za početak povlačenja sredstava pomoći, za koje se očekuje da će ove i naredne godine doseći dva procenta bruto proizvoda Evropske unije.
Ona bi mogla da se povuku samo pod pretpostavkom iznenadnog i snažnog ekonomskog oporavka, što je malo vjerovatno, zaključio je on.