VAŠINGTON, Nakon što su prošle sedmice čelnici Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta dali zeleno svjetlo za reforme finansijskog sistema, borba za nove standarde banaka može početi, a američki i francuski lobisti već su u akciji.
U rvanju koje će potrajati do 2012. godine bankari će se žestoko boriti protiv državnih vlasti, a one će nastojati da postignu ciljeve koje su prošle sedmice na sastanku u Pitsburgu postavili lideri G20. Pored toga, banke su i međusobno počele da polemišu ko će više izgubiti zbog novih pravila koje im nameću predstavnici vlasti.
Analitičari američke banke Morgan Stanley kažu da bankama iz EU predstoji više poteškoća nego američkim u nastojanjima da uvedu nova pravila u vezi s kapitalom i likvidnosti.
“Vjerujemo da su velike američke banke znatno ispred u restrukturiranju bilansa prema regulatornom okruženju kakvo je zacrtala G20. Američke banke trenutno su bolje kapitalizovane od evropskih”, kažu eksperti Morgan Stanleya.
Francuska bankarska federacija poručila je da bi trebalo dobro uporediti ciljeve G20 s ekonomskim troškovima. Nešto slično poručila je i američka lobistička grupa “Securities Industry and Financial Markets Association”, navodeći da bi predložene reforme mogle negativno uticati na investitore, tokove kapitala i privredni rast.
Lideri G20 nastoje da onemoguće ponavljanje finansijske krize koja je lani dovela globalni finansijski sistem na ivicu provalije i izazvala recesiju u većini zemalja svijeta. U zajedničkoj izjavi nakon prošlosedmičnog skupa lideri G20 najavljuju strožu regulaciju banaka i tržišta kapitala, ne samo po pitanju bilansa banaka, nego i plata i bonusa koje dobijaju bankari. G20, međutim, nema zakonodavnu snagu, a analitičari kažu da su njihove želje i mogućnosti dvije različite stvari.
“Svako može sastaviti listu želja i objaviti izjavu o tome, ali pitanje je da li to zaista može i ostvariti”, kaže Pol Miler, analitičar bankarske industrije u kompaniji “FBR Capital Markets”.
Postizanje ciljeva G20 zavisiće od čelnika država, zakonodavaca i regulatora, dok će se sa druge strane legije lobista čvrsto povezati kako bi zaštitile bankarske profitne marže od erozije. G20 je pozvala nacionalne vlade da do kraja 2010. postave više kapitalne standarde za banke i primijene ih do 2012. godine. Ti standardi moći će se uvoditi postepeno da ne bi bila produžena recesija.