SARAJEVO, Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić rekao je danas da je obim stranih investicija u BiH prošle godine iznosio 701 milion evra, a u prvoj polovini ove godine 204 miliona, što ukazuje da su mogućnosti za investiranje u BiH mnogo bolje nego što je o tome izgrađena percepcija i domaće i međunarodne javnosti.
Špirić je na početku drugog dana Bečkog ekonomskog foruma u Sarajevu naveo da je ukupan obim stranog investiranja u BiH od 1994. do ove godine iznosio 5,55 milijardi evra, od čega je 33 odsto investirano u proizvodnju, 22 odsto u bankarstvo, 14 odsto u telekomunikacije, 12 odsto u trgovinu, dva odsto u transport itd.
“BiH je zemlja koja je zbog svojih bogatih resursa izuzetno privlačna investitorima, koji će zajedno sa domaćim privrednim subjektima raditi na unapređenju privrednog razvoja” – naglasio je Špirić, dodajući da se ambijent za investicije u BiH postepeno popravlja i približava evropskim standardima.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH, koji je i pokrovitelj ovog skupa, poručio je učesnicima foruma da posebnu pažnju usmjere na velike mogućnosti i resurse u oblasti energije.
“Procjene govore da je trenutno u upotrebi samo 40 odsto iskoristive hidroenergije u BiH. Studija energetskog sektora utvrdila je potencijale za hidro-proizvodnju, čiji je ukupan kapacitet 1824 megavata u Federaciji BiH i 1177 megavata u Republici Srpskoj” – naveo je Špirić.
Prema njegovim riječima, ovo predstavlja značajan resurs i za mnoge od elektrana su pripremljene studije predizvodljivosti, preliminarni projekti ili finansijske studije.
Ističući da se iskorištavanje ovog potencijala uklapa i u energetsku politiku EU, on je rekao da BiH posjeduje i značajne potencijale za razvoj malih hidroelektrana.
On je naveo da je studijom energetskog sektora ustanovljeno skoro 300 megavata u planiranim malim hidroelektranama, dok bi budući potencijal mogao da dostigne i do 1 000 megavata.
“Pomenuo bih i druge važne infrastrukturne projekte kao što je izgradnja koridora `Pet ce`, rekonstrukcija željezničke mreže, plovnost Save, uspostavljanje Regionalnog centra za suzbijanje požara u jugoistočnoj Evropi i Regionalnog mehanizma za obezbjeđenje od prirodnih nepogoda” – istakao je Špirić.
Prema njegovom mišljenju, sa stanovišta značajnih investicija, kako u energetski sektor, tako i u bilo koji drugi, regionalni pristup ima bolje šanse za uspjeh.
“Privlačenje investicija pitanje je koje je odavno prešlo državne granice. Zemlje regiona moraju da pokažu više smisla za saradnju u svim domenima, kako političkim tako i ekonomskim. Iz tog razloga sam i pokrenuo inicijativu prema Sekretarijatu Regionalnog centra za saradnju koji je smješten u Sarajevu, za formiranje Investicione banke jugoistočne Evrope” – rekao je Špirić.
Prema njegovim riječima, upravo zbog navedenih razloga strateško opredjeljenje i prioritet BiH je razvijanje regionalne saradnje s ciljem da zemlje pojedinačno, kao i region u cjelini, napreduju i u svim segmentima dostignu neophodne standarde za integracije u evropske strukture sa posebnim fokusom na razvoj regionalnih kapaciteta.
“Želja mi je da se sa današnje konferencije pošalju poruke o pozitivnoj privrednoj klimi i potencijalima BiH, kao i poruke investitorima da je Bih spremna za dalji razvoj privrede i da predstavlja sigurno područje za plasman investicija i novca” – poručio je Špirić.
Generalni sekretar Bečkog ekonomskog foruma Elena Kirčeva rekla je da je važno da budu eliminisane administrativne barijere, što je jedan od preduslova za realizaciju projekata investiranja u BiH.
Ona je istakla da je oko 70 kompanija iz Austrije i drugih zemalja izrazilo želju da učestvuje na ovom forumu i da to treba iskoristiti.