BRISEL, Međunarodna saradnja pomogla je otkloniti rizike od sistemske krize u bankarskom sektoru srednje i istočne Evrope, saopštila je Evropska komisija (EK).
Zaključci su to učesnika sastanka kojem su uz EK i predstavnike međunarodnih finansijskih institucija – MMF-a, Evropske banke za obnovu i razvoj, Evropske investicione banke, Svjetske banke i Evropske centralne banke (ECB), prisustvovali i predstavnici 15 banaka sa sjedištem u EU s razgranatom mrežom ogranaka u srednjoj i istočnoj Evropi.
Učesnici su ustvrdili da su se privredni izgledi poboljšali, ali da značajni izazovi i dalje ostaju. Iskazali su, takođe, zadovoljstvo pozitivnom ulogom Evropske inicijative za koordinaciju banaka u izbjegavanju sistemske krize u regiji u kontekstu težeg privrednog okruženja nego što se prvobitno očekivalo. Zajednički napori u vidu odgovarajućih mjera pojedinačnih zemalja, ogromne međunarodne podrške i angažmana matičnih banaka redom su pomogli stabilizaciji privreda u regiji. Samo za Mađarsku, Letoniju, Rumuniju, Srbiju, te BiH takva je pomoć dostigla oko 52 milijarde evra.
Na sastanku je istaknuto kako osiguranje zdravlja finansijskog sistema i uvođenje mjera za izbjegavanje kriza u budućnosti mora ostati glavni zadatak, uz garanciju da se oporavak u privredi podupire putem dovoljnog snabdijevanja kreditima. Tom će procesu pomoći poboljšanje po potrebi regulatornog okruženja u pojedinim zemljama, kazali su učesnici sastanka.
Matične banke i lokalni ogranci, kako je zaključeno, nastaviće konstruktivne dijaloge sa supervizorima i vladama matičnih i zemalja domaćina, kao i s međunarodnim finansijskim institucijama i EK u vezi s koordinisanim rješavanjem izazova.
U tom kontekstu, koordinisana i usklađena testiranja izdržljivosti banaka pomoći će ustanoviti potencijalne ranjivosti, a to su pitanja koja će biti teme skorašnjeg godišnjeg sastanka MMF-a i Svjetske banke u Istanbulu, ističe se u zajedničkom saopštenju institucija – učesnika sastanka.