LONDON, BERLIN, VAŠINGTON, Oštrija kontrola finansijskih tržišta kako se globalna ekonomska kriza, kakva je zadesila svijet prošle i ove godine, ne bi ponovila, jedna je od odluka sastanka lidera grupe 20 industrijski najrazvijenijih zemalja i država sa privredama u galom usponu (G20), ocjenjuju svjetski mediji.
Mediji pritom navode riječi britanskog premijera Gordona Brauna da bi G20 trebalo da postane glavno koordinaciono tijelo međunarodne privredne politike, odnosno “ključna međunarodna organizacija” koja će se baviti ekonomskim pitanjima.
Njemački radio “Dojče vele” tim povodom ocjenjuje da se “do sada na G20 gledalo kao na grupu koja predstavlja mogućnost za okupljanje ministara finansija i razmjenu mišljenja o ekonomskim temama”, ali da, otkako je ove godine Britanija preuzela predsjedavanje tom grupom, “njen značaj sve više dobija na težini”.
U izvještajima medija se posebno naglašava da su se članice G20 u deklaraciji skupa izjasnile za oštriju kontrolu berzi, za povećanje rezervi kapitala banaka i ograničenje bonusa menadžera, koji će ubuduće zavisiti od dugoročnog uspjeha njihovih finansijskih organizacija, a ne od kratkoročnih visokih profita.
Vodeće svjetske ekonomije okupljene u takozvanoj G20 okreću se novoj ekonomskoj politici i tvrde da je došao kraj ere riskantnog ponašanja velikih banaka, navodi BBC i citira riječi Brauna da će se ubuduće biti rigoroznije prema bankama i da “više nema povratka na stara, loša vremena”.
Industrijski razvijene zemlje su odlučile da ojačaju saradnju, tako što će imati uvid u način poslovanja svojih partnera i međusobno procjenjivati kolektivne poslove, uz pomoć Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). G20 se nada da će takav proces međusobne procjene postati glavni forum za privrednu saradnju na svjetskom nivou.
Obraćajući se novinarima poslije samita, američki predsjednik Barak Obama je rekao da je postignut dogovor da se ostane pri programima državne pomoći, kako bi se osigurao oporavak svjetske ekonomije.
“Finansijska tržišta su ponovo oživjela i mi smo spriječili da se kriza dalje proširi. Ipak, svi znamo da ima još dosta toga da se radi”, rekao je Obama, koji je bio i domaćin skupa u Pitsburgu. On je dodao da je koordinisanom akcijom spriječen gubitak nekoliko miliona radnih mjesta i da je svijet vraćen na put ekonomske odgovornosti.
“Idući napred, ne možemo više tolerisati ekonomiju bankrotstva koja je bila karakteristika prošlosti”, izjavio je Obama i dodao da, ukoliko se želi postići ekonomski rast, popustljivosti nema mjesta.
Sljedeći domaćin samita grupa G8 (industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta) i G20 će, u junu 2010. godine, biti Kanada, dok će naredni samit G20 biti održan u Južnoj Koreji, u novembru sljedeće godine.