BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske /RS/ usvojila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom rezervnom fondu RS, kojim se dozvoljava korištenje imovine Penzijskog rezervnog fonda /PREF/ za tekuću likvidnost i isplatu penzija.
Ministar finasija RS Aleksandar Džombić zahvalio se na podršci za usvajanje ovog zakona, rekavši da je njegov cilj da se dozvoli raspolaganje ovim sredstvima sa isključivom namjerom finasiranja tekućih penzija radi obezbjeđenja minimalne socijalne sigurnosti penzionera.
On je naveo da Vlada RS unazad tri godine čini sve da bi zadržala dostignuti nivo penzija i da će to činiti i u narednom periodu.
“Predložena odredba predstavlja kratkoročnu mjeru prevazilaženja posljedica smanjene privredne aktivnosti, izazvane svjetskom ekonomskom krizom”, naglasio je Džombić.
Prema njegovim riječima, cilj Vlade RS je da novac, koji je Fond PIO dobio kao pozajmicu, ne mora da vraća i tako se dodatno optereti.
Džombić je rekao da je članom 110 Ustava RS utvrćena mogućnost izuzetka od opšteg ustavnog pravila zabrane povratnog dejstva, ukoliko se u postupku donošenja zakona utvrdi da to zahtijeva opšti interes.
“Utvrđivanjem opšteg interesa u konkretnom slučaju, a cijeneći aktuelnu potrebu ispunjavanja obaveze obezbjeđenja socijalne zaštite penzionera, rješava se odnos između načela pravne sigurnosti i opšteg interesa i ispunjavaju uslovi za korištenje ustavne mogućnosti povratnog dejstva zakona”, objasnio je Džombić.
Zakonskim odredbama obavezuje se osnivač PREF-a da već donesene osnivačke akte uskladi sa promijenjenim okolnostima, koje će nastupiti usvajanjem ovog zakona, te da registraciju PREF-a i Društva za upravljanje izvrši najkasnije u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Predsjednik Udruženja penizionera RS Rade Rakulj rekao je da udruženje podržava usvajanje zakona, jer je to jedini način da se riješe sadašnji problemi u Fondu PIO, bar za 2008. godinu.
Poslanik PDP-a Borislav Borenović ocijenio je da je ovo pokušaj kratkoročnih reakcija na nastale probleme i jasan pokazatelj da ne postoji jasna strategija kuda ide penzijski sistem u RS.
On je naveo da se ovim zakonom želi anulirati ono što je pogrešno urađeno i upitao da li je ovo pojedinačna pojava ili praksa u narednom periodu.
Poslanik SP-a Petar Đokić smatra da je ovaj zakon potpuno logičan kao rješenje važnog pitanja tekućih obaveza Fonda PIO, u postojećem obimu.
“Suština izmjene je da se ova sredstva koja su namijenjena penzionerima i koriste za njihove potrebe, a ne za bilo koga drugog. Zato podržavam ovaj zakon”, rekao je Đokić, ocijenivši da je to odgovoran odnos prema važnom pitanju, kao što je socijana sigurnost penzionera.
On je dodao da je ovo dobro kao trenutno rješenje, ali da otklanjanje ovakvih problema u budućnosti nije u izmjenama zakona, već u stvaranju novih radnih mjesta.
Dragutin Rodić iz DNS-a ovaj zakon smatra kao intervenciju za trenutnu situaciju nastalu u isplati penzija i da je dobro da se zadrži redovnost isplate penzija, pa makar i na ovakav način.
“U ovom trenutku je jasno da svaka zemlja, pa i RS traži interventne mjere da pokrije gubitke u ovoj oblasti, ali suština problema je, i toga trebamo biti svjesni, u demografskoj politici. Sadašnji odnos osiguranika u odnosu na penzionere je 1,4:1, a predviđa se da bi 2030. godine, taj odnos bio praktično izjednačen”, dodao je Rodić.
On je rekao da nema tog sistema koji može izdražti takav odnos i ocijenio da je dobro to što je RS postigla da se već dugo ne govori o problemu isplate penzija, koje zadržava koeficijent jedan.
Poslanik SDS-a Tomica Stojanović upitao je zašto se ranije nije pristupilo izmjenama zakona, kada se znalo za nadolazeću ekonomsku krizu i dodao da se ne bi ni našao u parlamentu RS da nije bilo negativnog revizorskog izvještaja.
Poslanik SNSD-a Perica Rajčević rekao je da ova pitanja opterećuju sva društva, pa čak i najrazvijenije nordijske zemlje, te da se može vidjeti da su i one opterećene problemima neriješenih penzijskih sistema.
Poslanik SRS RS Milanko Mihajlica upitao je šta će se desiti kada se ta sredstva potroše i zatražio da se utvrdi odgovornost “onih koji su doveli do teškog stanja” u penzijskom sistemu.