BANJALUKA, Ministarstvo finansija Republike Srpske, pravdajući se poreskom tajnom, odbija da objavi imena preduzeća kojima su reprogramirane obaveze. Prema dopisu ministarstva finansija, ministar Aleksandar Džombić je ove godine (od podnesenih 57) potpisao 49 rješenja o načinu ispunjenja dospjelih poreskih obaveza reprogramu obaveza, na ukupan iznos od 58 165 533 KM.
Od ovog iznosa, na obaveze prema budžetu RS odnosi se 22,5 mil. KM, a iznos od 35,62 mil. KM na obaveze prema vanbudžetskim fondovima RS.
U Poreskoj upravi RS, koja na osnovu Rješenja ministra finansija, zaključuje sporazum sa poreskim obveznikom o produženju roka, su potvrdili ove podatke, ali su za detaljnije informacije uputili na ministarstvo finansije.
U ministarstvu finansija kažu da ne mogu dati spisak poreskih obveznika kojima su reprogramirane obaveze, niti uslove pod kojima su reprogrami odobreni. Pozivaju se na odredbu o poreskoj tajni, Zakona o Poreskoj upravi RS.
Međutim, u istom Zakonu, član 26. navodi se da Poreska uprava ima pravo u medijima objaviti podatke o neplaćenom porezu i imena poreskih obveznika koji to nisu učinili. A to se upravo odnosi na firme čiji smo spisak tražili, jer da su platile porez ne bi im trebao reprogram.
Izvršni direktor Transparency International BiH Srđan Blagovčanin tvrdi da Ministarstvo finansija i Poreska uprava nemaju pravo skrivati te podatke ni po Zakonu o slobodi pristupa informacija. Ukoliko tvrde da je taj podatak tajna, moraju provesti test javnog interesa i dokazati koja bi šteta nastupila objavljivanjem tih podataka.
Ministar Džombić rekao je da reprogram obaveza, a na osnovu inicijative Privredne komore RS, jedna od mjera Vlade za pomoć privredi u vrijeme krize.
Reprogramom obaveza, Vlada čini ustupke privredi, ali pod veoma nejasnim uslovima, kaže Blagovčanin dodajući da se pojedinim firmama, poput Rafinerije nafte, odobrava reprogram sa različitim grejs periodom. Pojedina preduzeća ne dobijaju grejs period, a druga imaju različite uslove od šest, 12 ili maksimalnih 24 mjeseca grejs perioda, koliko je dobila Medicinska elektronika Banjaluka, a nakon što je IRB prodala državni udio Mili Radišiću.
Posljedice
Reprogram ima i drugu stranu. Odgođeno plaćanje obaveza prema vanbudžetskim fondovima od 35,6 miliona KM mogao biti udar na njihov ionako tanak budžet. Ministar Džombić kaže da je to uvijek dilema. „Ukoliko bi insistirali na naplati, fondovi penzijskog i zdravstvenog bi kratkoročno bili na dobitku, ali time prijeti opasnost da te firme ugušimo. Reprogramom preduzećima pomažemo da izađu iz krize, da taj privredni subjekat počne da radi, a od toga dugoročno koristi će imati svi vanbudžetski fondovi“, rekao je Džombić.
Reprogramirano 230 mil.
Računajući i aktuelne reprograme iz prethodnih godina, ukupno je, kaže Džombić, odobreno oko 250 zahtjeva za naizmirene obaveze dug od oko 230 miliona maraka.
Bez obzira što će ovo mnogim firmama pomoći da prežive, ističu ekonomisti, država ne smije kriti kome čini ustupke i pod kojim uslovima.
9 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pretpostavljam sledeći potez: Mile Radišić iznajmljuje dio zgrade Medicinske elektronike Ministarstvu finansija-Poreskoj upravi RS za potrebe neke od novih agencija tj. narodnim param vraća reproprogram(naravno tek po isteku grejs-perida od dvije godine). Rezultat svega: MILE (Vožd) dobio na poklon zgradu Medicinske elektronike.
Neki dan u medijima objavljena je informacija da je izvjesna firma Darko komerc d.o.o iz Laktasa duzan na ime poreza preko 15 miliona KM.
Bojim se da je medju ovih 58 miliona KM upravo i ovih Darkicovih petnestak tricavih milioncica.
To je sigurno neka Milina seljacina “iz ovih naših krajeva”.
Hmmmmm, a mozda je to ipak samo “NEKI JAKI COJEK” !
Ti su mi super. Da nije njih ja u stvari ne bi ni znao kakve stvari trebaju biti. Mislio bih da je normalno što nas političari .ebu ko sanske koze. (a izgleda da nije i da po zakonu koji se ne poštuje i građani imaju neka prava u borbi protiv birokratije)
Mile će sve da uzme za bzdzće zgrade od stare zgrade vlade (bišva zgrada 1. kraj. korpusa) pa sve do puta banja luka -jajce.
U sustini da se razumjemo ne zna se ko je vece zlo za obicnog covjeka koji zivi na prostorima Republike Srpske da li Mile i njegova bratija, da li nasa bjedna opozicija ili pak medjunarodna zajednica i politicka elita druga dva naroda !
Samo je pitanje ko ima veci i ostriji NOZ i kad ce ko taj isti noz jace i podmuklije da nam ga krkne !
MOJA KUCA REPUBLIKA SRPSKA.Kuca sa najvise sluga na svijetu.glasajte ponovo
mikim, koji ti je danas? oladi malo!
napisi nesto konstruktivno i korisno
clumsy,
Ti si konstruktivan i koristan
Osnovno pitanje za Poresku Upravu: “Kako se uopšte može desiti da neka firma i pored “efikasnih” inspektora bude dužna ogromne pare za poreze i doprinose, a “sitnoj boraniji” već su naplaćene kazne zato što se nisu fiskalizvoali?”
MINISTRE SRAMITE SE SVOJE AROGANCIJE, POVRŠNIH PROCJENA I IZJAVA, A NAROČITO LOPOVLUKA KOJI SE VALJA IZA SVEGA TOGA.