MURSKA SOBOTA, Štrajk u najvećoj slovenačkoj fabrici konfekcije Mura prekinut je posle jučerašnjeg dolaska premijera Boruta Pahora i ministra privrede Mateja Lahovnika u Mursku Sobotu i smjene upravnog odbora firme.
Premijer i ministar su štrajkačima obećali da će se vlada pobrinuti za isplatu socijalne pomoći svima koji ostanu bez posla i to u iznosu od 260 evra za prvouposlenog iz porodice, 150 evra za drugog i po 60 evra za svakog narednog člana porodice koji radi u Muri.
Ministar je još obećao da je program restruktuiranja Mure u završnoj fazi i da će biti usvojen na jednoj od sljedećih sjednica vlade.
Za novog predsjednika uprave fabrike izabran je Bojan Starman koji ima bogato privredno i političko iskustvo.
Štrajkovi u konfekciji Mura i industriji bijele tehnike Gorenje iz Velenja pokrenuli su u stručnoj javnosti raspravu da li je riječ o začetku novog socijalnog pokreta.
Profesor na ljubljanskom Fakultetu društvenih nauka Dana Mesner Andolšek smatra da spontani otpor zaposlenih u Gorenju i Muri, koji su pored ostalog zahtjevali i ostavke svojih sindikalnih vođa, predstavlja početak novog
socijalnog pokreta.
“Uvjerena sam da se srećemo sa novom društvenom praksom. Ovoga puta se ne radi o institucionalizovanoj borbi, koju bi vodili sindikati, već o pokretu”, citira sociologa današnji list Dnevnik.
Prema njenom mišljenju, primjer Gorenja i Mure slijediće i druga preduzeća, a novi pokret će se proširiti i na druge ranjive grupe kao što su penzioneri, mladi, nezaposleni i alternativni pokreti.
Ona je takođe uvjerena da će novi pokret biti radikalniji od stavova sadašnjih sindikata i da će se konflikt vremenom još više zaoštravati.