PARIZ, Iduće godine nezaposlenost u industrijski razvijenim zemljama premašiće ovogodišnju i dostići rekord od Drugog svjetskog rata jer će svjetska ekonomija u 2010. biti u fazi samo skromnog oporavaka, prognozira Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Stopa nezaposlenosti u 30 članica kluba bogatih, kako zovu OECD, biće deset odsto, što znači da će u drugoj polovini sljedeće godine bez posla biti 57 miliona ljudi. Rekordna stopa nezaposlenosti od 8,3 odsto registrovana je u junu, naveo je OECD i upozorio na mogućnost da za svođenje nezaposlenosti na nivo prije krize budu potrebne godine. Prema podacima iz juna, među zemljama OECD stopa nezaposlenosti se kreće od 3,3 odsto, kolika je u Holandiji, do 18,1 odsto u Španiji. U SAD je junska stopa bila 9,5 odsto, a u EU 8,9 odsto. OECD je navela i da se od kraja 2007. armiji nezaposlenih priključilo gotovo 15 miliona ljudi.
“Pred nama je velika neizvjesnost, a stanje na tržištu rada će se izgleda pogoršati narednih mjeseci”, ističe se u izvještaju OECD i dodaje da će se, ako tako bude, broj nezaposlenih za manje od tri godine povećati za više od 25 miliona ljudi.
OECD je od vlada zatražio da povećaju potrošnju za programe na tržištu rada, poput podrške onima koji traže posao, obuke ili pomoći nezaposlenima da nađu radno mjesto.
“Veća potrošnja za povećanje zaposlenosti je opravdana, čak i kada su javne finansije neke zemlje limitirane zbog stimulativnih programa za borbu sa globalnom recesijom”, zaključuje OECD.
Anhel Guria, generalni sektretar OECD-a, istakao je da se svjetska ekonomija oporavlja, ali da ostaje problem rasta nezaposlenosti.
“U ekonomiju smo ulili bilione dolara i naravno da vidimo rezultate. Ali, nezaposlenost je ključna u ovoj krizi. Ne možemo proglasiti pobjedu samo na osnovu rasta ekonomskih pokazatelja. Ne smijemo uzeti zdravo za gotovo da će obnovljeni rast ekonomskih aktivnosti riješiti problem nezaposlenosti”, kazao je Guria navodeći da bi situacija na tržištu rada bila još gora da vlade nisu posegnule za ekspanzionističkim monetarnim i fiskalnim mjerama.