NJUJORK, Da bi spasio novi “Krajsler”, izvršni direktor kompanije Serđo Markione namjerava da kreira novi putnički automobil srednje veličine tipa sedan koji bi mogao da se nadmeće sa najboljim svjetskim modelima u toj klasi, izvještava američka agencija Blumberg i navodi da je za taj posao potrebno tri do pet godina, ali da bi taj zadatak mogao da se obavi i ranije.
“Krajsler”, koji je dobio 15 milijardi dolara vladine pomoći, mogao bi ostati bez keš novca za 24 mjeseca ako kompanija iz Mičigena ponovo ne počne da posluje sa profitom.
Za razvoj jednog novog automobila u rivalskim kompanijama, kao što su dobro prodavani “tojota kamri” ili “honda akord”, potrebno je najmanje tri godine, smatraju analitičari koji ističu da je Markione (57), koji je istovremeno i šef italijanskog “Fijata”, preuzimanjem kontrole nad “Krajslerom”, “uletio” u najveći izazov u njegovo karijeri.
Ukoliko ne uspije na novom zadatku, ne samo što će biti prinuđen da napusti “Krajsler”, trećeg po veličini americkog proizvođača automobila, nego će ga to spriječiti i da ostvari planove o pretvaranju “Fijata” u velikog globalnog igrača u autoindustriji, smatraju stručnjaci.
Ove sedmice “Krajsler” će na Sajmu automobila u Frankfurtu, koji je juče otvoren za medije i eksperte, pokazati dorađene modele “dodž kaliber” sa pet vrata. Taj auto će imati novu unutrašnju opremu i dizel motor, a namjenjen je prije svega evropskom tržištu.
To će biti prvi put da se na djelu pokaže kako će se odvijati saradnja “Fijata” i “Krajlsera.” Do kraja ovog mjeseca Markione će devetočlanom odboru direktora grupe”Krajsler” predstaviti njegov plan proizvodnje i marketinga, kao i prijedlog kako će se razvijati robne marke “Dodže”, “Krajlser”, “Džip” i “Mopar.” Markione će preporučiti koja će se vozila proizvoditi i u kojim fabrikama.
“Mi nemamo automobil koji se može nadmetati u najvećem segmentu na tržistu,” izjavio je član “Krajslerovog” odbora direktora, naglašavajući da “vrijeme predstavlja veliki izazov.” Glavno je pitanje po njemu – da li kompanija ima dovoljno vremena da na tržište izbaci četiri nova proizvoda i da nastavi da unapređuje sadašnje proizvode.
“Krajsler” mora da napravi operativni profit od milijardu dolara, na svakih dodatno prodatih sto hiljada vozila, da bi napravio pozitivan preokret u poslovanju, smatraju stručnjaci koji navode da je kompanija u 2008. godini imala gubitak od 16 milijardi dolara.
Stabilizacija “Krajslera” zavisi, međutim, u mnogome i od oporavka američke privrede, što bi moglo da doprinese povećanju prodaje. Američka prodaja vozila u ovoj godini, kako se procjenjuje na osnovu dosadašnjih pokazatelja, mogla bi da dostigne 10 miliona, u odnosu na isporučivanih 16 miliona vozila svake godine u peridou od 1999. do 2007. Italijanski “Fijat” sada ima 20 odsto akcija “Krajslera” i taj udio će se povećati na 35 procenata ako obezbjedi proizovodnju automobila koji će moći da prelazi 40 milja po galonu utrošenog goriva, kako je to predviđeno sporazumom kojim je izbjegnut bankrot američkog gigantskog proizvođača automobila.
Dvije trećine “Krajslera” ostalo je u rukama zaposlenih, a ostatak je vlasništvo vlada SAD i Kanade. Italijanska kompanija dobila je akcije bez direktnog ulaganja novca, na osnovu sporazuma o razmjeni tehnologije i izrade manjih i energetski efikasnih automobila u vrijednosti od oko 10 milijardi dolara.
Markione je izjavio da će “Fijatova” tehnološka infuzija biti osnova za “Krajslerove” nove proizvode.
“Krajsler” će koristiti “Fijatov” dizajn za izradu najmanje jednog modela u SAD, prema dokumentu o bankrotstvu koji je u julu usvojen uz podršku američke vlade. Markione je 22. jula istakao da prvi proizvodi uz pomoć “Fijata” neće biti u prodaji u SAD do kraja iduće godine.