BEOGRAD, Ako Vlada Srbije odobri strategiju Agencije za privatizaciju, fabrika lijekova Galenika biće na prodaju od oktobra. Radnici, istovremeno, strahuju za radna mjesta.
Iako je farmaceutska industrija jedna od onih koje su najmanje osjetile krizu, mnogi smatraju da sada nije trenutak za prodaju jednog od najvećih državnih preduzeća, a u Vladi tvrde da ova strateška kompanija sigurno neće biti prodata ispod cijene..
Prema procjeni privatizacionog savjetnika, konzorcijuma Rotšild i Citadel, vrijednost jedine preostale velike državne fabrike lijekova je 200 miliona evra. Izvori u toj kompaniji kažu da samo tekuće investicije vrijede više od 60 miliona evra, a među njima je i izgradnja fabrike iz koje će, od januara, lijekovi moći da se izvoze i na novo tržište – Evropske unije.
U Vladi kažu da su svjesni da na prodaju daju kompaniju sa značajnim učešćem na tržištu, kvalifikovanim radnicima i dobrim proizvodnim programom, kaže državni sekretar Ministarstva ekonomije Nebojša Ćirić. “Mi smo javno izašli sa projekcijom, otprilike 100 odsto kapitala Galenike vrijedi oko 200 miliona, što znači da će na prodaju biti ponuđeno minimalno 70 odsto kapitala, shodno tome biće određena minimalna cijena”, objašnjava on.
“S druge strane, tražiće se strateški partner koji je iz branše, odnosno takođe farmaceutska kompanija. Neće biti dozvoljeno da na tenderu učestvuju određeni investicioni fondovi, neke druge finansijske institucije, itd, već samo strateški partner, zato što strateški partner može kroz investicije da podigne proizvodni kapacitet i da proširi poslovanje”, navodi Ćirić.
Direktor Galenike Nenad Ognjenović, međutim, ne želi da ulazi u procjenu vrijednosti kompanije koju vodi i kaže da je to posao za nadležne u Vladi. “Kriza kod nas utiče na formiranje cijena. Nekada nešto mnogo više vrijedi, a ne može za toliko da se proda, a nekada manje vrijedi – a može skuplje da se proda. Treba samo sačekati pravi trenutak za prodaju”, kaže Ognjenović.
“’Galenika je u 2009. u prvih šest mjeseci potpuno ispunila plan. Nema deficitarnog nijednog lijeka, radnici rade u tri smjene, lične dohotke i sve što ide prema radnicima i prema državi – sve je isplaćeno”, navodi on.
Sindikat, međutim, ima procjenu vrijednosti i tvrdi da kompanija vrijedi bar duplo više. Zoran Pantelić iz sindikata Nezavisnost Galenike kaže da oni traže da Ministarstvo ekonomije obrazloži svoju računicu. “Cijena od 200 miliona apsolutno je nerealna. Ona je preniska”, tvrdi Pantelić.
“Smatramo da još uvijek nije vrijeme da se privatizacija sprovede, upravo iz razloga što se izgradnja nove fabrike privodi kraju i početkom sljedeće godine biće puštena u pogon i ubjeđeni smo da će time ‘Galenika’ mnogostruko više vrijediti”, rekao je on.
Radnici su većinom uplašeni najavljenom promjenom vlasnika i mogućnošću da ostanu bez posla. Oni će, nakon prodaje kompanije, postati njeni mali akcionari, a pored njih djelić vlasništva će kroz besplatnu podjelu akcija dobtiti i svi građani Srbije koji ranije nisu učestvovali u privatizacijama.
Ali, po svemu sudeći, kao i u slučaju besplatnih akcija NIS-a, i dionice Galenike biće brojčano i vrijednosno usitnjene. “Rijetko kada se desi da akcionari, kada se dobijaju prvi put akcije, imaju samo jednu akciju. Uvek je situacija da imate nekoliko akcija nominalne vrijednosti, to će biti određeno nakon što se završi i prihvati, od strane Vlade, procjena vrijednosti kapitala. Samim tim će biti određena nominalna vrednost svake akcije”, kaže državni sekretar Ćirić.
“Moje lično mišljenje je da će u slučaju Galenike i nekih drugih firmi građani dobiti više od jedne akcije određene nominalne vrijednosti”, navodi on.
Galenika je već prošla kroz privatizaciju 1991. godine kada je prodata Milanu Paniću i tada je vrijednost fabrike procjenjena na 360 miliona dolara. Kada je država raskinula taj ugovor, Paniću je međunarodna arbitraža omogućila naknadu od 40 miliona dolara. Sada se kao potencijalni kupci, samo nezvanično, pominju Štada koja je vlasnik Hemofarma i Alapis koji je već privatizovao Šumadijalek. B92