BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić danas i sutra će u Luksembugru prisustvovati pregovorima između delegacije Evropske investicione banke i Republike Srpske, saopšteno je iz Ministarstva finansija RS.
U saopštenju se navodi da je na zahtjev RS Evropska investiciona banka ušla u pregovore sa RS za kredit u vrijednosti od 50 miliona evra, a cilj pregovora je da se tim kreditnim sredstvima dalje podrži privredna aktivnost, ekonomski razvoj i zapošljavanje u Srpskoj.
Kreditna sredstva bi se koristila za finansiranje investicionih projekata u RS i to za kreditiranje malih i srednjih preduzeća u oblasti industrije, turizma i drugih uslužnih djelatnosti, kao i za finansiranje javnih institucija i privatnih preduzeća u oblasti infrastrukture, zaštiti životne sredine, racionalnijem korišćenju energije, zdravstvene zaštite i obrazovanja.
Kreditna sredstva bi se, kako stoji u saopštenju, realizovala posredstvom Investiciono-razvojne banke RS koja bi ih putem komercijalnih banaka, prema utvrđenim kriterijumima kvalifikovanosti, proslijeđivala krajnjim korisnicima
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
samo malo. ko nudi ovaj novac republici srpskoj?
imam osjecaj da se ovo bas uvaljuje kako bi EIB naplatila svoju kamatu. kreditnih sredstava u inv. razvojnoj banci ima dovoljno.
kakvi razvojni projekti?
Ama ne nudi niko. Vidis i sam kakva ce sreca zadesiti SME entrepreneurs u RS kada budu dobijali “povoljne” kredite iz trece ruke: EIB-IRB-komercijalne banke.
Vjerujem da ce ili RS ili IRB biti jemac za ovaj kredit tako da cemo se moci osvjedociti u solidarnost na djelu. Biznismen iz zabiti uzme kredu od , recimo pola miliona, biznis propadne, drzava tj. mi da uredno otplati a banka ganja njega i zirante za dalje…
Da li sam dobro shvatio: znaci, zaduzice se RS pa novac “deponovati” u IRB, a onda ce IRB taj novac “plasirati” komercijalnim bankama, te ce one, po vec uobicajenim pravilima “snosenja rizika”, kreditirati SME? Koji krediti ce biti povoljniji: oni iz Razvojnog programa ili ovi od EIB? Radi li ovakve vratolomije i jedna zemlja u svijetu?
Ma to ja samo pretpostavjam na osnovu procitanog. Posto se ovde radi o kreditu sa “elementom inostranosti” mozda ce ugovor, ako se potpise, morati da potvrdi predsjednistvo BiH, Parlamentarna Skupstina, Savjet Ministara ko li vec.
Put novca mi je vec daleko jasniji i poznajuci kako rade EIB i EBRD ugovor ce sadrzavati veoma dobro razradjenu zastitu kreditora a novac ce se ocito “pretakati” kroz tri banke. Dobra stvar bi bila da komercijalne banke moraju garantovati za kredite u punom iznosu tako da barem IRB ne gubi glavnicu.
Sto se kamate tice smatram da bi je vlada trebala ograniciti na EURIBOR + 3 ili 4%.