PARIZ , Opasnost od novog zastoja u svjetskoj privredi zbog širenja novog gripa je prema mišljenju međunarodnih ekonomista veoma realna, a nepovoljna kretanja bi mogla najprije da se osjete kroz pad tražnje u većini djelatnosti, a posebno u avio-saobraćaju i hotelijerstvu.
Dosadašnji troškovi izazvani širenjem novog gripa su, međutim, na globalnom nivou minimalni i ne premašuju 0,002 odsto vrijednosti ukupnog svjetskog bruto domaćeg proizvoda (BDP). Stručnjaci, međutim, upozoravaju da su nova i veća izdvajanja za liječenje te bolesti, ipak, neophodna zbog održavanja najvišeg mogućeg nivoa poslovnih aktivnosti i zaštite zdravlja zaposlenih.
Američke vlasti predviđaju, na primjer, 12 sedmica trajanja pandemije novog gripa i rast odsustva zaposlenih sa posla u tom periodu na 49 odsto, što bi uticalo na smanjenje BDP-a zemlje za 0,9 procenata. Stručnjaci britanskog istraživačkog kabineta “Oxford Economics” predviđaju još lošiji scenario i prognoziraju talas epidemije novog gripa u trajanju od oko šest mjeseci koji će, kako se ističe, nanijeti štetu svjetskoj privredi od 2,5 biliona dolara i izazvati pad globalnog BDP-a za 3,5 odsto. Ukoliko se ostvari taj nepovoljniji scenario SAD bi tada mogle da očekuju pad BDP-a od čak pet procenata. U studiji “Oxford Economicsa” je navedeno i da bi pandemija novog gripa mogla da uspori ponovni rast svjetske privrede u periodu od 12 do 24 mjeseca.