SARAJEVO, BiH je prema Izvještaju o poslovanju za 2010. godinu Svjetske banke rangirana na 116. mjesto liste koja mjeri lakoću poslovanja u 183 ekonomija u svijetu, saopšteno je danas iz ove finansijske institucije.
U saopštenju se navodi da se mjesto BiH prvi put poboljšalo otkad se 2006. godine u Izvještaju o poslovanju počeo objavljivati ukupni rang zemalja.
Iz Svjetske banke ističu da, iako se radi o blagom poboljšanju u odnosu na prethodnu godinu za tri mjesta, to ipak predstavlja važan prekid trenda pogoršanja.
Direktor Kancelarije Svjetske banke za BiH Marko Mantovaneli rekao je da zemlje jugoistočne Evrope čak i tokom ekonomske krize nastavljaju unapređivati poslovno okruženje.
“Mjesto koje ove godine zauzima BiH prestavlja znak ohrabrenja, kako za one koji provode reforme, tako i za investitore, ali zemlja treba više da se fokusira na reforme svog regulatornog okruženja kako bi istovremeno pomogla sektoru preduzetništva u sadašnjim teškoćama, i olakšala njegov oporavak”, rekao je Mantovaneli.
U rekordnoj godini u pogledu provođenja reformi poslovnog okruženja, region Istočne Evrope i Centralne Azije prednjači u brzini implementaciji reformi, naglašavaju iz Svjetske banke.
U Izvještaju o poslovanju 2010: “Reforma u teškim vremenima” navode se zaključci da je 26 od 27 zemalja u regionu reformisalo svoje propise kako bi otvorile nove mogućnosti za domaće firme.
Na globalnom nivou, rekordnih 131 od 183 anketiranih zemlje provodile su reforme poslovnih propisa u periodu od juna 2008. do maja 2009. godine, kako se navodi u ovom godišnjem izvještaju, sedmom po redu, koji su objavili Međunarodna finansijska korporacija i Svjetska banka.
Izvještaj Svjetske banke daje analizu propisa koji se odnose na poslovanje firme tokom njihovog djelovanja, uključujući osnivanje i poslovanje, prekograničnu trgovinsku razmjenu, plaćanje poreza i zatvaranje preduzeća.
Izvještaj o poslovanju ne mjeri sve aspekte poslovnog okruženja koji su od značaja za firme i investitore, tako da se ne pojavljuju podaci o bezbjednosti, makroekonomskoj stabilnosti, korupciji, nivou sposobnosti, niti snazi finansijskih sistema.
Ove godine, Ruanda je na vrhu među svjetskim reformatorima, a među prvih deset globalnih reformatora našla su se četiri nova: Liberija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Tadžikistan i Moldavija.
Među njima se, osim Ruande, nalaze još Egipat, Bjelorusija, bivša jugoslovenska republika Makedonija, Kirgistan i Kolumbija.