BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije /NBS/ Radovan Jelašić izjavio je da i dalje postoji opasnost da deficit u Srbiji premaši 4,5 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/, odnosno 132 milijarde dinara, na koliko je pristao Međunarodni monetarni fond /MMF/.
Jelašić je u intervjuu za beogradske “Večernje novosti” rekao kako je dogovor, koji se očekuje sa MMF-om, ključan za ekonomsku stabilnost, privredu i standard građana.
“Svestan sam da je pred vladom težak izbor, između lošeg, goreg i najgoreg rešenja, ali alternative nema. Prošla su vremena kad neko ‘iskešira’ novac iz privatizacije, pa je lako sedeti u ministarskim foteljama”, rekao je Jelašić.
On je naveo da NBS nije intervenisala na deviznom tržištu od februara, što znači da i novac dobijen od MMF stoji u deviznim rezervama.
Jelašić je rekao da su devizne rezerve povećane u poslednjih par nedelja za oko 200 miliona evra i dodao da će sve prognoze u vezi sa kursom i inflacijom u velikoj mjeri zavisiti od toga da li će biti dogovora sa MMF-om.
“Ekonomska aktivnost se poslednjih meseci stabilizovala, a očekuje se i blagi privredni rast tokom 2010. Međutim, ključno je pitanje kada ćemo se sa privrednim rastom vratiti na pozicije od pre godinu i po dana. Ako nam za to budu potrebne tri godine, teško da ćemo toliko dugo moći da finansiramo rupu u budžetu”, rekao je guverner NBS.
Na pitanje ima li vlada sada snage i volje da sprovede ono što obećava, odgovorio je: “Treba joj dati šansu, to je učinio i MMF. U svakom slučaju, reforma javnog sektora je mnogo teži put od povećanja PDV”.
Prema njegovim rečima, treća varijanta bi bila isključivo kombinacija prve i druge.
“Uostalom, vlada je još pre četiri meseca usvojila dokument u kome eksplicitno stoji da ćemo, ukoliko prihodi budu manji od planiranih, povećati PDV i smanjiti zarade”, rekao je Jelašić.
On je naveo da je u prvih sedam mjeseci konsolidovani deficit iznosio 67 milijardi dinara, a u avgustu je samo budžet imao deficit od 10 milijardi dinara.
“U julu je bilo nekih povećanih prihoda, ali jednokratnih, na primer, od preregistracije automobila sa crnogorskim tablicama. Nažalost ‘uštedelo’ se na investicijama, koje su znatno ispod planiranih, i to je loše”, rekao je Jelašić.