BEOGRAD, Javno preduzeće Srbijagas danas je preuzelo upravljanje Srpskom fabrikom stakla iz Paraćina, obavezujući se da restruktuira i revitalizuje tu fabriku.
Nova Skupština akcionara i Upravni odbor su danas formirani, a za oko 15 dana će biti izabrano novo poslovodstvo staklare u Paraćinu, izjavio je generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović.
“Srpska fabrika stakla je prezadužena, nije mogla da radi po tržišnim principima i nije mogla da ponudi kvalitetnu paletu proizvoda”, izjavio je Bajatović novinarima u Paraćinu.
Srbijagas je 16. jula, na prijedlog Vlade Srbije i uz saglasnost bugarskog Rubina, postao vlasnik 63,62 odsto akcija Srpske fabrike stakla pretvaranjem duga od 34 miliona evra za isporučeni gas u vlasnički udio u tom preduzeću.
Bajatović je kazao da je cilj da u naredne tri godine obezbjede dugoročna novčana sredstva, da se kratkoročno investira u paletu proizvoda i da se uredi odnos sa sindikatima i rješe socijalna pitanja.
“Cilj je da kratkoročne mjere uspostave realno postojanje fabrike stakla na tržištu i da se sačuvaju radna mjesta”, izjavio je Bajatović.
Prema njegovim riječima, sadašnji manjinski vlasnik, bugarska kompanija Rubin, do tada će morati da završi investicije u tu fabriku koje su predviđene ugovorom o privatizaciji.
Bugarski Rubin je u novembru 2006. godine postao vlasnik 65 odsto akcija Staklare za 100.000 evra uz obavezu da u narednih pet godina investira 25 miliona evra i preuzme sva dugovanja.
Prema podacima poslovodstva paraćinske farike stakla, u to preduzeće je do sada uloženo 9,8 miliona evra.
Generalni direktor Srbijagasa kazao je da bi do januara 2010. godine poslovanje fabrike trebalo da se poboljša kako bi prihodi bili bar jednaki troškovima, ali da se smanje troškovi transporta.
On je rekao da će radnicima biti uplaćeni doprinosi koji nisu uplaćivani od marta 2008. i da će im biti povezan staž, a da će se sve plate isplaćivati iz realno organizovane proizvodnje i realizacije na tržištu.
Perma Bajatovićevim riječima, otpuštanja neće biti, a za socijalni program za koji se prijavilo 400 do 600 ljudi, obezbjeđeno je 400.000 do 450.000 dinara po radniku.
Bajatović je kazao da će se obaviti razgovori sa preostalim poveriocima fabrike kako bi se reprogramirali dugovi, ali nije naveo iznos dugova.
On je rekao da Srbijagas neće direktno ulagati u fabriku stakla, već će obezbjediti gas koji će biti naplaćen naknadno, a biće garant kod banaka za reprogramiranje dugova.
Kako je naveo, poslovodstvo fabrike stakla razgovaralo je sa potencijalnim kupcima proizvoda, poput pivara i proizvođača sokova, koji su zainteresovani da učestvuju u finansiranju nabavke nove opreme da bi se proizvodnja prilagodila njihovim potrebama.
Fabrika stakla u Paraćinu jedina u Srbiji proizvodi ambalažno staklo ali, kako je rečeno novinarima, ima zastarelu opremu i zato ne može da zadovolji potrebe domaćeg tržišta, zbog čega se godišnje uveze 91.000 tona staklene ambalaže. Fabrika stakla je 2008. proizvela 37.000 tona ambalaže.
Prema podacima Centralnog registra za hartije od vrijednosti, Rubin je, nakon što je Srbijagas preuzeo većinski udio u Srbijagasu, ostao vlasnik 23,7 odsto akcija. Za tri godine će se razmatrati da li to bugarsko preduzeće može ponovo da preuzme većinski udio u fabrici stakla.