LONDON/NJUJORK, Indeks akcija u zemljama sa brzo rastućim ekonomijama danas je uvećan na najviši nivo u proteklih godinu dana, odnosno od razdoblja kada je bankrotirala američka investiciona banka Liman braders i počeo najoštriji period tekuće globalne finansijsko-ekonomske krize.
Trend rasta cijena zabilježen je i na većini drugih globalnih berzi, uključujući i efektno tržište u Evropi, gde je glavni indeks FTSEurfirst 300 jutros nastavio umjereno da raste, nakon što je cijena zlata premašila važnu psihološku granicu od hiljadu dolara za finu uncu (f.unca = oko 31,100 grama).
Na deviznim berzama dolar je i dalje pod pritiskom i danas je opao na godišnji minimum prema korpi drugih šest jakih valuta.
Jačanje FTSEurofirst 300 indeksa na evropskom tržištu je podstaklo i poskupljenje akcija velikih rudarskih kompanija, u rasponu od 0,7 do 1,9 odsto, ali su istovremeno za 0,2 do 0,8 procenata smanjene cijene dionica nekoliko poznatijih banaka, uključujući francusku BNP Pariba i Sosijete ženeral, britansku Berkliz i italijansku Kredi agrikol banku.
Poskupljenje akcija zabilježeno je i na berzi u Tokiju, prvenstveno pod
uticajem rasta kotacija zlata, a tržišni analitičari u Njujorku predviđaju da će i današnje poslovanje na Volstritu “biti robusno”, nakon što najveća svjetska berza za promet dionica juče nije radila zbog nacionalnog praznika SAD.
Uprkos učestalim sumnjama koje su se posljednjih dana ispoljile oko izgleda za oporavak svjetske privrede, globalne akcije su početkom tekuće sedmice poskupjele, a vodeći svjetski indeks dionica – MSCI – je sada ojačao 62 odsto u odnosu na minimum dostignut u martu ove godine.
Rast cijena akcija na tržištima brzo rastućih ekonomija tokom proteklih šest i po mjeseci iznosio je čak 85 odsto i šef ekonomista finansijske kompanije KBC Žolt Pap ocjenjuje da sada na efektnim berzama vlada bolja klima “zbog povećanog optimizma oko izgleda za oporavak globalne privrede, što je Međunarodni monetarni fond već ‘ugradio’ u prognozu rasta za 2010. godinu.”
Berzanski ulagači su ove sedmice povoljno primili i saopštenje ministara finansija grupe 20 najrazvijenijih i zemalja sa ubrazanim rastom, nakon njihovog sastanka 4. i 5. septembra u Londonu, da i dalje treba sprovoditi politiku ekonomskih podsticaja.
Današnji pad dolara prema korpi šest drugih snažnih valuta za jedan odsto, na jednogodišnji minimum, a takođe i iznad granice od 1,445 za evro, obnovio je zabrinutost oko dugoročnog statusa “zelene novčanice” kao rezervne svjetske valute.
“Raspoloženje na (deviznom) tržištu je snažno anti – dolarsko”, ocijenio je Moris Pomeri, izvršni direktor kompanije “Stedžik alfa” iz Londona.
Dolar je u jednom trenutku na indikativnoj deviznoj berzi u Londonu razmjenjivan po kursu od 1,4475 za evro, što je bio najviši nivo zajedničke valute 16 članica Evropske unije za mjesec dana.
Američka valuta je danas kotirala nešto više od 92 jena, izgubivši približno jedan odsto pređašnje vrijednosti prema japanskom takmacu. Agencije