BANJALUKA, Prema posljednjim podacima, u Poresku upravu Republike Srpske stiglo je 83.280 poreskih prijava za upis u fiskalni registar nepokretnosti, iako bi do okončanja toga procesa, prema procjenama, trebalo da pristigne više od tri miliona.
Sudeći prema tome koliko ih je do sada pristiglo, u PURS kažu da bi do 30. septembra, kada ističe rok za prijavu nepokretnosti, građani dnevno trebalo da donose preko 100.000 prijava.
– Do sada su najsavjesniji bili vlasnici nekretnina na području opštine Prijedor, koji su predali 22.000 poreskih prijava. Slijedi grad Banja Luka, gdje je prikupljeno nešto više od 18.000 prijava, te opština Doboj, u kojoj su građani predali oko 16.000 poreskih prijava za upis u fiskalni registar nepokretnosti – rekla je Mila Štrkić, portparol PURS.
Zbog slabog odziva građana, šalteri Poreske uprave rade duže, ali i vikendom. Tako će biti i ubuduće, do kraja septembra.
U PURS podsjećaju da je zakonski rok za prijavljivanje nepokretnosti istekao 3. aprila ove godine, i u međuvremenu je produžen do 30. septembra. Novog produžavanja više neće biti, a nesavjesne građane čekaju zakonom propisane sankcije.
– Neprijavljivanje nepokretnosti predstavlja poreski prekršaj za koji je predviđena novčana kazna u iznosu od 500 maraka do hiljadu i po maraka – navela je Štrkićeva.
Prema Zakonu o porezu na nepokretnost, imovina će biti oporezovana od prvog januara sljedeće godine, po tržišnoj vrednosti. To znači da vrijednost nekretnina neće biti ista u različitim dijelovima Republike Srpske. Opštine će takođe biti dužne da do kraja godine utvrde raspon za oporezivanje nekretnina po stopi od 0,05 odsto do 0,5 odsto.Fokus