BANJALUKA, Na osnovu prosječnog broja sunčanih dana, potencijal energije Sunca u Banjoj Luci, kao alternativnog izvora električne i toplotne energije je veliki. Međutim, svijest Banjolučana po pitanju iskorištavanja solarne energije još uvijek je na niskom nivou.
Ovo su “Glasu Srpske” potvrdili iz Gradske razvojne agencije i klastera “Solar Group”, koji se bave proučavanjem mogućnosti korišćenja energija iz fonda zelenih-obnovljivih izvora.
– Trenutno se potencijali obnovljivih izvora energije nedovoljno koriste. Razlog je što znatno kasne aktivnosti gradske administracije na donošenju zakonskih rješenja o stimulisanju i subvencioniranju potencijalnih proizvođača i korisnika postrojenja za prikupljanje i pretvaranje sunčeve u električnu i toplotnu energiju – izjavio je direktor “Solar Group” Boris Valjevac.
On dalje dodaje da su, na onim mjestima gdje su postavljeni sunčani kolektori, rezultati odlični, ali da su investicije još uvijek veće po jedinici energije nego kod klasičnih sistema.
– Ako znamo da su potrebe električne energije u domaćinstvu od dva do pet KW, tada je očekivani povrat investicije u solarne kolektore između šest i osam godina, poslije čega imate potpuno besplatnu energiju – istakao Valjevac.
U Gradskoj razvojnoj agenciji potvrđuju da su u početku troškovi ugradnje solarnih sistema veći u odnosu na troškove klasičnog grijanja, ali kasnije se isplate, a posebno su važni društveno-korisni aspekti očuvanja životne sredine.
– Gradska razvojna agencija priprema program koji će ponuditi Skupštini grada. Taj program bi omogućio subvencionisanje onih koji se odluče da ugrade solarne sisteme za minimum 20 odsto povrata uloženih sredstava. To je praksa u državama Evropske unije i pokazala se kao uspješna – rekao je rukovodilac Odsjeka za razvoj u Gradskoj razvojnoj agenciji Milenko Gemaljević.
Iz ove agencije, ali i iz “Solar group” naglašavaju da je neophodno raditi na popularizaciji korišćenja alternativnih izvora energije, a naročito na podizanju svijesti kod učenika i omladine, kroz edukativne projekte po školama, fakultetima i različitim organizacijama.
– Kroz apliciranje kod međunarodnih fondova Gradska razvojna agencija će predložiti projekte izgradnje malih zelenih energana, koje će pokazati koliki je potencijal solarne i geotermalne energije, ali i energije dobijene iz biomase i energije vjetra – naglasio je Gemaljević.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kada će naša vlast da stimuliše ovakvu energiju. Evo javljam, se odmah dobrovoljno da ću da izgradim ovaj sistem alternativne energije ako vlada napravi program za učešće u izgradnji ovih energetskih sistema.Neka koriste sredstva IRB na 20 ili 30 godina.
Isao sam na tecaj kod UNDP-a i imam sertifikat energetskog savjetnika i vrlo dobro sam upoznat da je ovo buducnost, takodjer spas planete i covecanstva.