BANJALUKA, Igrama na sreću u RS u ovom trenutku prema nekim procjenama nezakonito se bavi oko 30 odsto priređivača, rekao je za Zdravko Milićević, direktor Republičke uprave za igre na sreću, koja je u ovoj sedmici, od kako je ova institucija počela s radom, zapečatila 17 nelegalnih objekata. Milićević kaže da ugostitelji u panici već iznose aparate iz kafića.
Tvrdi kako priređivači koji su se bavili igrama na sreću sami zatvaraju objekte ili počinju prikupljati dokumentaciju kako bi započeli legalan biznis.
Između ostalih, katanac je u protekla četiri dana stavljen na vrata nekoliko većih kladionica i objekata koji su se bavili igrama na sreću u Banjoj Luci, a to su kladionice “Milenijum”, “Mocart”, “Astra”, “Kajak”, “Bet lajv” i još desetak drugih.
– Budžet RS puniće se daleko više nego do sada. U prvoj sedmici na osnovu naših analiza procijenili smo da se oko 30 odsto priređivača bavi nelegalno igrama na sreću. Naš zadatak jeste da to spriječimo, čime se borimo protiv nelojalne konkurencije i na tome ćemo ustrajati. Nećemo imati preventivne mjere, već isključivo represivne – rekao je Milićević.
Prema njegovim riječima, za svega tri dana urađeno je 35 kontrola, doneseno 17 rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti i svi objekti su zapečaćeni, a izdato je isto toliko prekršajnih naloga u vrijednosti 123.000 maraka.
On ističe da je zatvoreno osam sportskih kladionica, tri tombole zatvorenog tipa i šest ugostiteljskih objekata koji su se bez odobrenja bavili igrama na sreću putem automata.
– Najčešće neregularnosti jesu obavljanje posla bez odobrenja, licenci i obavezne dokumentacije – kaže Milićević.
Govoreći o zakonskim rješenjima, Milićević kaže da je postojeći zakon veoma liberalan, jer omogućava bavljenje svim vrstama igara na sreću.
– Omogućena je registracija čak i nekih igara koje ovdje još ne postoje, što znači da je zakon moderan i onima koji žele da se bave ovom vrstom posla, to je omogućeno. Postoji dobar ambijent i nikome nije uskraćeno da se bavi bilo kojom vrstom igara na sreću. Obuhvaćene su nagradne igre, zabavne igre, igre preko Interneta i mnogo toga drugog. Od zemalja iz okruženja dobili smo pohvale. Recimo FBiH je uzela naš zakon i do kraja godine usvojiće praktično prepisan zakon – kaže Milićević.
Govoreći o planovima novouspostavljene uprave, Milićević kaže da je planirano uvođenje informacionog sistema gdje će svi priređivači biti uvezani na jedan sistem. On uvjerava da će najkasnije do kraja godine biti urađene izmjene i dopune Zakona o igrama na sreću kako bi uvrstili i trenutno popularne licitacije koje se odvijaju u pojedinim medijima.
– To navodno nije ni nagrada, ni zabava, ali ni igra na sreću. To je domišljato urađeno, pa ćemo sigurno obuhvatiti i taj dio, jer se s televizija probija mozak, pozivajući na licitacije. Uzimaju se pare, a nikome se ništa ne plaća – kaže Milićević.
Inspekcija izrekla 60.000 KM kazni
Borka Surtov, glavni republički tržišni inspektor, rekla je da je u toku ove godine u kontroli ugostiteljskih objekta na teritoriji RS u oko 40 slučajeva konstatovano da su subjekti nelegalno priređivali igre na sreću, te su im izrečene mjere zabrane i kazne u vrijednosti od oko 60.000 KM.
Ona je objasnila da su za nelegalno priređivanje igara na sreću zakonom predviđene kazne za pravno lice četiri i po hiljade KM, za odgovorno lice u pravnom licu 300 KM i za preduzetnika hiljadu i po KM. Fokus