BEOGRAD, Srbija do dolaska MMF-a mora da pripremi konkretan plan kojima će postići uštede, a najavljene reforme neće sniziti životni standard građana, kažu ekonomisti.
Stručnjak Svjetske banke Dušan Vujović ocijenio je da je spajanje druge i treće rate kredita Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za Srbiju logično pošto je odlučeno da se ne povećavaju porezi, nego da se smanje rashodi.
“Mislim da je to vrlo racionalna i logična odluka pošto se u razgovoru došlo do ideje da se rješenje traži ne u povećanju poreza, kako su ranije pretpostavljali u MMF, već na strani rashoda”, kazao je on za Glas Amerike.
To znači, naveo je Vujović, da bi trebalo da se smanje rashodi koji neće smanjiti kvalitet životnog standarda, niti ključnih socijalnih usluga u Srbiji, ali će omogućiti da se postigne izlazak iz krize i da fiskalni deficit ne premaši 4,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Prema njegovim riječima, na udaru će biti troškovi administracije, odnosno troškovi na strani obrazovanja, zdravstva i drugih usluga.
Misija MMF-a, koje je bila u Srbiji od 24. avgusta do 1. septembra, odložila je zaključenje druge revizije kredita od 2,9 milijardi evra i najavila da će u oktobru donijeti odluku da li će Srbiji odobriti povlačenje druge i treće rate, od ukupno 1,2 miijarde evra.
Vujović je ocijenio da će Srbija imati povoljne uslove za izlazak iz recesije na osnovu procijena da će početi rast privrede u svetu do kraja godine.
Vlada Srbije moraće do oktobra da pripremi okvirni plan reformi cjelokupnog javnog sektora, a da u okviru budžeta za 2010. godinu definiše program mera za početak realizacije te reforme, kaže član Ekonomskog savjeta premijera Jurij Bajec.
Bajec je istakao da se ne radi samo o reformi državne administracije, već o reformi čitavog javnog sektora, odnosno 440.000 zaposlenih – od javne uprave, preko obrazovanja, zdravstva, vojske, policije, sudstva, koja će se realizovati u srednjoročnom vremenskom periodu. B92