BANJALUKA, Predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske /RS/ Stevan Milić rekao je danas da od predstojeće školske godine profesorima matematike, srpskog i stranog jezika u svim srednjim školama u RS neće biti povećana sedmična norma časova, te da zahvaljujući tome neće biti tehnološkog viška radnika.
Milić je naglasio da bi, u slučaju povećanja norme časova, nekoliko stotina profesora, odnosno svaki deveti profesor u RS ostao bez posla.
“Sa Ministarstvom prosvjete i kulture RS smo uspjeli dogovoriti i da su direktori škola dužni da na nivou lokalne zajednice vrše preraspodjelu časova i daju časove onim nastavnicima koji nemaju punu normu”, rekao je Milić novinarima u Banjaluci nakon sjednice Republičkog odbora Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS.
On je naglasio da je zahvaljujući takvom dogovoru direktor škole dužan da za upražnjeno radno mjesto zaposli nastavnika koji nema punu normu časova, pa tek onda da raspisuje konkurs.
Milić je dodao da je pred početak školske godine ostalo još dilema koje bi trebalo što hitnije rješavati sa nadležnima u resornom ministarstvu, posebno kada je u pitanju isplata meterijalnih troškova.
Govoreći o povećanju plata prosvjetnim radnicima, Milić je rekao da Vlada RS prosvjetarima “duguje” povećanje od 20 odsto, te da će se sindikat boriti za povećanje plata čim se za to ukaže prilika.
Prema riječima predsjednika Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, neprihvatljivo je i da se u visokom obrazovanju u RS sa predavačima potpisuju ugovori o radu, posebno ako se ima u vidu da je tehničko osoblje u visokoškolskim ustanovama stalno zaposleno.
Načelnik Odjeljenja za srednje obrazovanje u Ministarstvu prosvjete i kulture RS Danica Krunić rekla je Srni da je Pravilnikom o četrdesetočasovnoj radnoj nedjelji nastavnika i stručnih saradnika u srednjoj školi bilo predviđeno da sedmična norma redovne nastave u gimnaziji za nastavnike srpskog jezika i književnosti, matematike i stranog jezika bude 18 časova, a da u srednjim stručnim i tehničkim školama 20 časova, ali da je polovinom jula ove godine to ujednačeno na 18 časova za sve škole.
“Zbog toga što nije izvršena reforma gimnazije ovakva odredba dovela bi u neravnopravan položaj nastavnike koji predaju i u gimnazijama i srednjim stručnim i tehničkim školama pa smo zbog toga izvršili dopunu Pravilnika i izmijenili normu nastavnika srpskog jezika, stranog jezika i matematike u srednjim stručnim i tehničkim školama sa 20 na 18 časova”, rekla je Krunićeva.
Ona je naglasila da primjena pravilnika o četrdesetočasovnoj radnoj nedjelji i pravilnika o finansiranju osnovnih i srednjih škola koji je propisao novi način obračuna odjeljenja neće dovesti do tehnološkog viška u prosvjeti