BANJALUKA, Direktor Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ Kemal Čaušević uručio je banjalučkoj Novoj drvnoj industriji “Vrbas” prvo odobrenje za lokalno izvozno carinjene koje će omogućiti da kompletan carinski postupak završi u krugu firme.
Čaušević je rekao da će odobrenje u narednom periodu dobiti još nekoliko većih kompanija poput zvorničkog “Birča”, zeničkog “Mital stila”, “Aluminija” iz Mostara, sarajevskog “Preventa”, Tvornica obuće “Bosna” iz Banjaluke.
On je istakao da nema puno takvih preduzeća, ukupno nekoliko stotina.
Čaušević je izjavio da prije odluke o dodjeli odobrenja postoji strogi sistem analize rizika koji obuhvata cjelokupno poslovanje pravnih lica.
“Veoma je teško dobiti ovo odobrenje. Samo onim pravnim licima, koja u posljednjih 14 godina nisu napravila nijedan prekršaj, može biti dodijeljeno, jer UIO prema njima ima maksimalno povjerenje”, objasnio je Čaušević.
On je napomenuo da je ovo vrhunac ovogodišnjeg rada i dokaz potpunog povjerenja u “Vrbas”, kao i u ostala preduzeća, kojima će UIO uručiti ovo rješenje, te dodao da se neće vršiti nikakve provjere utovarene robe.
Pomoćnik direktora UIO za sektor carine Bogdan Novaković rekao je da “Vrbas” sada neće morati da šalje kamione natovarene robom u carinsku ispostavu, već će oni ići direktno iz kruga preduzeća na granični prelaz i van BiH.
“Osnovni ciljevi uvođenja pojednostavljenih carinskih procedura jeste jednostavnije izvođenje normalnih procedura, smanjenje troškova carinske službe i privrede, ubrzanje procedura i protoka robe, rasterećenje carinskih terminala i zaposlenih, kao i unapređenje saradnje za privrednim subjektima”, precizirao je Novaković.
Direktor “Vrbasa” Dragiša Kalinić rekao je da će “Vrbas”, dobijanjem ovog odobrenja, imati direktne godišnje uštede dva do tri odsto, što je 100 KM po kamionu.
On je istakao da su daleko značajnije indirektne koristi, koje znače kvalitetan protok roba, što će omogućiti brži transport do kupca, kao i bržu naplatu.
Kalinić je naveo da je za sedam mjeseci učešće izvoza u ukupnom prihodu “Vrbasa” 63 odsto, a da je plan oko 80 odsto i dodao da se izvozi u Italiju, Austriju, Srbiju, Hrvatsku, Crnu Goru.
Prema njegovim riječima, u toku su završne aktivnosti za izvoz u Njemačku, Mađarsku, Češku, Slovačku, Poljsku, kao i u afričke zemlje.
“Vrbas” trenutno zapošljava 370 radnika, s tendencijom povećanja broja zaposlenih